Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Emigranci w Polsce. Nowy system wizowy

0
Podziel się:

Obywatele Ukrainy i Białorusi objęci są Wizowym System Informacyjnym. Zostaną zarejestrowane nie tylko ich dane, zdjęcie, ale też odciski 10 palców.

Emigranci w Polsce. Nowy system wizowy
(pixabay/ CC0 Public Domain)

Od wtorku obywatele Ukrainy i Białorusi objęci są Wizowym System Informacyjnym. Jeśli będą ubiegać się o wizę Schengen, w systemie VIS zostaną zarejestrowane nie tylko ich dane, zdjęcie, ale też odciski 10 palców.

Z kolei 14 września 2015 r. systemem zostanie objęta też Rosja.

- To jest kolejny etap wdrażania Wizowego Systemu Informacyjnego, objęte nim zostają kolejne państwa, tym razem Białoruś i Ukraina. Przykładowo, obywatele tych państw, lub np. obywatele innych krajów posiadający tytuł pobytowy na ich terenie, starając się o wizę w konsulatach, będą musieli złożyć odciski palców - powiedziała rzeczniczka komendanta głównego Straży Granicznej Agnieszka Golias.

Jak dodała, podczas odprawy, np. na granicy z Polską, odciski palców tych osób będą ponownie pobierane. - Dzięki temu będziemy mieli pełną historię cudzoziemca, czyli przykładowo kiedy starał się o wizę, czy ją przedłużał. To pozwoli nam też walczyć z czarnym rynkiem wizowym, bo sama wiza nie będzie już wystarczać, potrzebny będzie odcisk palca - podkreśliła rzeczniczka.

Wizowy System Informacyjny (VIS) uruchomiony został 11 października 2011 roku, a dostęp do niego w Polsce uzyskało 16 instytucji, w tym od pierwszego dnia jego funkcjonowania Straż Graniczna.

System ma umożliwić uproszczenie procedury składania wniosków wizowych i usprawnienie prowadzonych odpraw w przejściach granicznych na granicach zewnętrznych UE. Ma też zapobiegać "handlowi wizami" i pomagać w identyfikacji osób, które mogą nie spełniać lub przestały spełniać warunki wjazdu, pobytu lub zamieszkania na terytorium państw członkowskich.

Kolejnym jego celem jest zapobieganie zagrożeniom bezpieczeństwa wewnętrznego i porządku publicznego każdego z państw członkowskich. W szczególnych przypadkach, w celu przeciwdziałania, zwalczania i wykrywania przestępstw kryminalnych i działań terrorystycznych, z danych zgromadzonych w VIS mogą korzystać policje poszczególnych krajów UE, Europol oraz inne służby - w tym SG.

W Systemie rejestrowane są dane osoby ubiegającej się o wizę wraz z fotografią i odciskami palców, informacje o wnioskowanej wizie, a także wcześniejszych i równoległych postępowaniach wizowych, także tych, które zakończyły się wynikiem negatywnym, oraz o wcześniej wydanych wizach zarówno przedłużonych, jak i cofniętych. Każdy plik danych dotyczących wniosku przechowywany jest w VIS maksymalnie przez pięć lat.

System VIS oparty jest na scentralizowanym systemie informatycznym, składającym się z: Centralnego Wizowego Systemu Informacyjnego (CS-VIS), interfejsów krajowych (NI-VIS), znajdujących się w każdym państwie członkowskim, oraz infrastruktury komunikacyjnej między Centralnym Wizowym Systemem Informacyjnym, a interfejsami krajowymi. Polskim interfejsem krajowym zarządza Komendant Główny Policji.

Zobacz także:

kraj
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)