Notowania

Przejdź na
delegowanie pracowników
19.04.2014 09:12

Emigracja zarobkowa. Unijna dyrektywa zablokuje "saksy"?

Nowy dokument zapewnia ochronę prawną delegowanym pracownikom.

Podziel się
Dodaj komentarz
(endostock - Fotolia.com)

Nie będzie utrudnień w wysyłaniu Polaków do pracy za granicę. Parlament Europejski przyjął dyrektywę, która nie zablokuje swobody świadczenia usług w Unii. Nowy dokument, którego celem jest zapewnienie ochrony prawnej delegowanym pracownikom, precyzuje ten z 1996 roku.

Zdaniem sprawozdawczyni projektu w parlamencie europejskim, posłanki Danuty Jazłowieckiej, z jednej strony zapewnia ochronę prawną pracowników, z drugiej zaś daje możliwość korzystania polskim przedsiębiorcom ze wspólnego rynku europejskiego.

Z przyjęcia dyrektywy zadowolone są polskie firmy wysyłające pracowników do Unii. Jak mówi Stefan Schwarz - prezes Inicjatywy Mobilności Pracy, przyjęte rozwiązania są rozsądne a co najważniejsze nie ograniczają delegowania. Jak podkreślił, postulaty związków zawodowych, nacjonalistów i organizacji pracodawców starej Europy miały ograniczyć obecność polskich firm w takich krajach jak Francja, Niemcy czy Belgia.

Dyrektywa jednak utrudni dyskryminację na szczeblu prawnym. Uzgodnione przepisy przewidują, że o stosowanych metodach kontrolowania firm państwo członkowskie będzie musiało powiadomić Komisję Europejską. Będzie musiało też opublikować informację o kontrolach na oficjalnej stronie internetowej swojego kraju.

To zmniejszy możliwość wykorzystywania kontroli do dyskryminacji - podkreśla Stefan Szwarc. Dodaje, że polskie firmy są liderem na europejskim rynku usług. Co roku do pracy w Unii delegowanych jest 246 tysięcy Polaków.

Czytaj więcej w Money.pl
Młodzi ludzie masowo opuszczają Portugalię Ponad 100 tysięcy młodych Portugalczyków wyjechało za granicę w 2013 roku w poszukiwaniu pracy.
To emigracja powoduje spadek urodzeń? Najwyższe współczynniki rozpadu małżeństw doświadczają województwa, które charakteryzują się wysokim poziomem odpływu migrantów.
Brak kompromisu ws. delegacji pracowników Ministrowie nie byli w stanie porozumieć się w sprawie dwóch głównych aspektów dyrektywy.
Tagi: delegowanie pracowników, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz