Notowania

Przejdź na
emerytury w polsce
13.11.2012 14:06

Emerytury w Trybunale Konstytucyjnym. Jest wyrok

Rozwiązanie stosunku pracy nie może być warunkiem nabycia praw do emerytury dla wszystkich obywateli.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

Rozwiązanie stosunku pracy nie może być warunkiem nabycia praw do emerytury dla wszystkich obywateli. Zdecydował o tym Trybunał Konstytucyjny. Trybunał badał, czy ten przepis dotyczy osób, które nabyły prawo do świadczeń emerytalnych przed 1 stycznia 2011 roku.

Od początku ubiegłego roku, aby uzyskać prawo do emerytury, trzeba się zwolnić z pracy na przynajmniej jeden dzień. Nowelizacja objęła także tych, którzy już wcześniej nabyli prawo do emerytury bez konieczności rezygnacji z zatrudnienia. Taką możliwość dawały przepisy, obowiązujące do końca 2010 roku.

Nowelizacja została zaskarżona przez grupę senatorów. Według nich, osoby, którym nakazano zwolnić się z pracy, nabyły prawo do emerytury bez żadnych dodatkowych ograniczeń.

Uznanie więc przez ustawodawcę, że podstawą otrzymania świadczenia jest zwolnienie się z pracy u dotychczasowego pracodawcy, jest - według skarżących - niezgodne z Konstytucją.

Czytaj więcej w Money.pl
Nie chcą nowelizacji. Skarżą do Trybunału Pierwszy wniosek Rady w tej sprawie trafił do Trybunału w lutym, TK umorzył jednak postępowanie ze względów formalnych.
Trybunał odroczył rozprawę ws. emerytur Trybunał nie odpowiedział dziś, czy zgodne z konstytucją są przepisy, które w 2011 r. zmusiły do rozwiązania umowy o pracę tych pracowników, którzy już wcześniej nabyli prawo do emerytury.
Tagi: emerytury w polsce, emerytury, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz