Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Emerytury częściowe wyniosą połowę normalnego świadczenia

0
Podziel się:

Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz zaprzeczył wczorajszym doniesieniom, że będą one niższe.

Emerytury częściowe wyniosą połowę normalnego świadczenia
(Adam Guz/Reporter)

Emerytury częściowe będą wynosić połowę normalnego świadczenia. Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz zaprzeczył w _ Sygnałach Dnia _ wczorajszym doniesieniom, że emerytury częściowe będą niższe niż 50 procent normalnego świadczenia.

- _ W momencie, gdy będzie możliwość przejścia na częściową emeryturę, czyli dla kobiet w wieku 62 lat, dla mężczyzn - 65, mamy już wtedy zgromadzony określony kapitał. Wyliczamy wtedy 100 proc. emeryturę i dzielimy ją na pół. To jest ta emerytura częściowa, którą można pobierać do wieku emerytalnego, czyli do 67 lat, lub wcześniej, ponieważ ten wiek będzie się w sposób kroczący wydłużał _ - mówi Władysław Kosiniak-Kamysz.

Minister pracy dodał, że od przyszłego roku na emerytury częściowe będą mogli przechodzić tylko mężczyźni, którzy z powodu wieku nie należą do OFE. W przyszłości na częściowe emerytury będą się składać środki zgromadzone w ZUS-ie i OFE, ale emerytura taka zawsze będzie wynosić połowę normalnego świadczenia.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI WŁADYSŁAWA KOSINIAK-KAMYSZA:

- _ Emerytura częściowa w najbliższym roku będzie wypłacana tylko z FUS, ponieważ będą mogli na nią przejść tylko mężczyźni w 2013 roku. To jest ten rocznik, który nie przystępował do OFE, więc ma tylko wypłacaną z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i to jest precyzyjnie napisane w uzasadnieniu, gdzie rząd przedstawia sposób wypłat. Te wypłaty będą zarówno z FUS, subkonta oraz z OFE, więc ta emerytura będzie wynosiła 50 proc. _ - zapewnia Kosiniak-Kamysz.

Minister powiedział, że w resorcie trwają prace nad sposobem wypłacania emerytur zgromadzonych w OFE, ale nie chciał podać szczegółów. Podkreślił też, że sposób wypłacania emerytur musi uwzględniać zasady solidarności społecznej.

Czytaj więcej w Money.pl
Tyle będą wynosić emerytury częściowe Szef resortu pracy powiedział, że do połowy lipca jego resort skieruje do ministra finansów wniosek o uwolnienie środków z Funduszu Pracy na walkę z bezrobociem.
Klamka zapadła. Sejm zajmie się emeryturami Opozycja zapowiada bój o podniesienie wieku emerytalnego.
Rząd w końcu pokazał, ile stracisz na reformie emerytalnej Jeśli nie będziesz pracował do 67. roku życia, twoja przyszła emerytura będzie okrojona. Znamy oficjalne szacunki.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)