Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Emerytury częściowe czekają na zmiany

0
Podziel się:

Senacka komisja ustawodawcza zajmie się przygotowaniem zmian, które zrealizują wczorajszy wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie emerytur częściowych

Emerytury częściowe czekają na zmiany
(senat.gov.pl)

- zapowiedział dzisiaj jej przewodniczący Piotr Zientarski (PO).

Zaznaczył, że komisja zrobi to po otrzymaniu uzasadnienia wyroku TK. _ Zajmiemy się tym dopiero, kiedy będzie pisemne uzasadnienie - dopiero wtedy, nie wcześniej _ - zaznaczył przewodniczący.

Trybunał Konstytucyjny uznał w środę podwyższenie wieku emerytalnego do 67 lat dla kobiet i mężczyzn za konstytucyjne. Mężczyźni docelowy wiek emerytalny osiągną w 2020 roku, kobiety w 2040 r.

TK za niezgodne z ustawą zasadniczą uznał zapisy dotyczące emerytur częściowych; chodzi o to, że nie zostały one w ustawie czasowo ograniczone do momentu zrównania wieku emerytalnego mężczyzn i kobiet. W ocenie Trybunału emerytury częściowe powinny być rozwiązaniem przejściowym, a nie stałym, i jako takie muszą mieć określony czas ich obowiązywania.

TK orzekł, że pozostają one w systemie prawnym, ale muszą zostać przez ustawodawcę poprawione. Z emerytur częściowych w wysokości połowy pełnego świadczenia mogą skorzystać kobiety od 62. roku życia i po przepracowaniu 35 lat, a mężczyźni od 65. roku życia i mając staż pracy 40 lat.

Prezes TK prof. Andrzej Rzepliński mówił po wyroku, że zakresowe uchylenie przepisu dotyczącego emerytur częściowych nie wpływa na możliwość skorzystania z tej instytucji. TK liczy na _ szybkie poprawienie _ zapisu; nie narzuca tu jednak konkretnych rozwiązań.

Senacka komisja w swoich kompetencjach ma przygotowywanie zmian w prawie w odpowiedzi na wyroki TK.

Czytaj więcej w Money.pl
Wyrok w sprawie ustawy o OFE. "Będzie pozytywny" Minister pracy podkreślił, że rząd przygotował nowe przepisy bardzo starannie, dbając o interes dzisiejszych i przyszłych emerytów.
Jak daleko mogą posunąć się służby? Przedstawiciele służb mówili w TK, że korzystanie z billingów i stosowanie kontroli operacyjnej jest niezbędne dla skutecznych działań.
"Pozostaje przejąć władzę i zmienić przepisy" PiS zapowiada, że jak tylko wygra wybory, zmieni zasady przechodzenia na emeryturę. Jak decyzję Trybunału komentują inne partie?
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)