Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
26.02.2015 07:12

Emerytury polityków. We Włoszech chcą zabrać je politykom-przestępcom

Włosi chcą zabrać emerytury skorumpowanym politykom. Prawomocnie skazani eks-parlamentarzyści stracą wszystkie świadczenia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(andrewmedina/iStockphoto)

Dyskusja na temat odebrania emerytur byłym politykom, którzy zostali skazani za korupcję czy pomoc mafii, przetacza się przez całe Włochy. O takie rozwiązanie zabiegają już nie tylko obywatele, ale także przewodniczący tamtejszego parlamentu.

Chodzi o pozbawienie świadczeń byłych parlamentarzystów. Opinia publiczna jest oburzona, że obecnie pozostają oni do końca życia na utrzymaniu podatników.

Dyskusja nasiliła się w momencie, gdy zwolennikami inicjatywy, mającej masowe poparcie opinii publicznej, okazali się przewodniczący obu izb parlamentu. Ich zdaniem sprawę można załatwić w krótkim czasie, nie uciekając się nawet do odpowiedniej ustawy. Przeciwni temu są jednak niektórzy konstytucjonaliści. Uważają, że pozbawienie emerytury skazanych byłoby dodatkową karą, nieprzewidzianą w kodeksie.

Przewodniczący senatu Pietro Grasso powołuje się natomiast na ustawę przewidującą utratę mandatu deputowanego czy senatora przez osoby skazane za korupcję. Na jej podstawie Silvio Berlusconi przestał być senatorem. Właśnie były premier oraz dwaj jego bliscy przyjaciele otwierają listę byłych parlamentarzystów, których należałoby pozbawić emerytury.

Czytaj więcej w Money.pl
Analitycy finansowi staną przed sądem Ośmiu menedżerów i analityków z amerykańskich agencji ratingowych Standard & Poor's i Fitch stanie przed sądem we Włoszech
Minisecesje we Włoszech. Decydują pieniądze Najwięcej miasteczek chce przyłączyć się do autonomicznego górskiego regionu Trydent-Górna Adyga. Najczęściej porzucanymi regionami jest Wenecja Euganejska i Marche.
"I want you". Wybory samorządowe po włosku Apulii Pasquale Finocchio z partii Forza Italia byłego premiera Silvio Berlusconiego do swego plakatu dołączył też wyborczy gadżet: woreczki z nasionami kopru włoskiego.
Tagi: wiadomości, gospodarka, prawo, wiadmości, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz