Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Emerytura w Niemczech. Obniżka wieku emerytalnego dla części obywateli do 63 lat

0
Podziel się:

Za ustawami głosowało 460 posłów z partii tworzących koalicję rządową. Przeciwko głosowało 64 deputowanych, 60 wstrzymało się od głosu.

Emerytura w Niemczech. Obniżka wieku emerytalnego dla części obywateli do 63 lat
(Cezary Piwowarski/CC BY-SA 3.0/wikimedia commons)

Za ustawami głosowało 460 posłów z partii tworzących koalicję rządową (CDU, CSU i SPD). Przeciwko głosowało 64 deputowanych, 60 wstrzymało się od głosu.

Za szczególnie problematyczne uznaje się zaliczenie do wymaganego 45-letniego stażu pracy także okresów bezrobocia, z wyjątkiem ostatnich dwóch lat przed ukończeniem 63. roku życia. Nowe zasady zaczną obowiązywać od 1 lipca.

Pakiet ustaw emerytalnych, przewidujący ponadto podwyżki świadczeń dla kobiet, które urodziły dziecko przed rokiem 1992 i były dotychczas w gorszej sytuacji finansowej niż kobiety, które przebywały na urlopie wychowawczym po roku 1992, uważany jest za kluczowy projekt rządu kanclerz Angeli Merkel.

Koszt świadczeń szacowany jest na 10 mld euro rocznie. Krytycy przyjętych rozwiązań uważają, że wcześniejsze emerytury oraz inne udogodnienia dla wybranych kategorii obywateli wpłyną niekorzystnie na stan finansów państwa, co odbije się negatywnie na sytuacji przyszłych pokoleń. Eksperci spodziewają się podwyższenia składek. Pracodawcy obawiają się, że obniżenie wieku emerytalnego pogłębi problem braku fachowców.

Przyjęta wcześniej ustawa przewiduje stopniowe wydłużenie wieku emerytalnego z 65 do 67 lat. Rozpoczęta w 2012 roku reforma potrwa do 2029 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Niemcy szacują straty po trzęsieniu ziemi Trzęsienie ziemi o sile 4,2 w skali Richtera nawiedziło wczoraj wieczorem okolice Darmstadt w Hesji w środkowych Niemczech.
Trzęsienie ziemi w Niemczech! Są straty Epicentrum wstrząsów znajdowało się w okolicach Darmstadt. Na południowych przedmieściach trzęsienie uszkodziło 35 budynków. Część mieszkańców nie może na razie wrócić do swoich domów.
Niemcy walczą z wyciekiem poufnych danych Rząd Niemiec zaostrzył zasady przetargów na kontrakty dotyczące techniki informatycznej po doniesieniach na temat działalności wywiadowczej podległej rządowi USA Agencji Bezpieczeństwa Narodowego.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)