Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
iran
24.02.2014 20:46

Embargo na sprzedaż broni złamane? Iran...

Iran podpisał kontrakty na dostawy do Iraku broni wartości 195 milionów dolarów - informuje Reuters, powołując się na dokument, do którego uzyskał wgląd.

Podziel się
Dodaj komentarz
(indigoprime/CC/Flickr)

Iran podpisał kontrakty na dostawy do Iraku broni wartości 195 milionów dolarów - informuje Reuters, powołując się na dokument, do którego uzyskał wgląd. Taka transakcja byłby złamaniem ONZ-owskiego embarga na sprzedaż broni przez Teheran.

Z dokumentu widzianego przez Reutersa wynika, że porozumienie osiągnięto w końcu listopada ub.r., kilka tygodni po powrocie irackiego premiera Nuriego al-Malikiego z Waszyngtonu, gdzie zabiegał u administracji Baracka Obamy o dodatkową broń do walki z rebeliantami powiązanymi a Al-Kaidą.

Reuters pisze, że niektórzy politycy w Waszyngtonie obawiają się dostarczania amerykańskiego sprzętu wojskowego Irakowi, który - jak sądzą - za bardzo zbliża się do Iranu.

Agencja dodaje, że według kilku irackich deputowanych Maliki porozumiał się z Iranem, ponieważ miał już dość zwlekania przez USA z dostawami broni.

Rzecznik irackiego premiera odmówił potwierdzenia bądź zaprzeczenia, że Irak kupuje broń od Iranu, ale powiedział, że taka transakcja byłaby zrozumiała w obliczu sytuacji w Iraku w dziedzinie bezpieczeństwa.

_ - Prowadzimy wojnę z terroryzmem i chcemy ją wygrać. Nic nie powstrzyma nas przed kupowaniem broni i amunicji od kogokolwiek _ - dodał rzecznik Ali Musawi.

Reuters odnotowuje, nie podając szczegółów, że rząd Iranu zaprzeczył, jakoby było mu wiadomo o porozumieniu przewidującym sprzedaż broni Irakowi. Agencja zwraca uwagę, że byłaby to pierwsza oficjalna transakcja zbrojeniowa między szyickim Iranem a szyickim rządem Iraku, co świadczyłoby o coraz bliższych więziach między tymi krajami od czasu wyjścia Amerykanów z Iraku przed dwoma laty.

Z dokumentów oficjalnych, do których dotarł Reuters, wynika, że sześć z ośmiu kontraktów przewiduje dostawy do Iraku broni lekkiej, moździerzy i amunicji artyleryjskiej przez irańską Organizację Przemysłu Obronnego.

Dwa pozostałe kontrakty, których wykonawcą miałby być państwowy przemysł elektroniczny Iranu, przewidują m.in. dostawy noktowizorów i sprzętu łącznościowego. Jeden z kontraktów obejmuje też sprzęt do ochrony przed środkami chemicznymi.

Według Reutersa dokumenty podpisali przedstawiciele resortów obrony Iranu i Iraku. Nie określono terminów dostaw i nie sposób ustalić, czy kontrakty zostały już zrealizowane.

Czytaj więcej w Money.pl
Iran gotowy pomóc Irakowi w walce z Al-Kaidą W ciągu ostatnich kilku tygodni w prowincji Anbar, zajmującej prawie jedną trzecią terytorium Iraku, narastają napięcia w związku z działalnością ekstremistów.
Amerykanie dozbrajają Irak. Sprawdź, dlaczego Stany Zjednoczone bez rozgłosu dostarczają wojskom irackim pociski rakietowe powietrze-ziemia oraz drony zwiadowcze, co ma pomóc Irakijczykom w walce z Al-Kaidą.
Premier Izraela odpycha Iran - pisze New York Times Izraelski premier nazwał poprzedniego prezydenta Iranu Mahmuda Ahmadineżada wilkiem w wilczej skórze, a Rowhaniego - wilkiem w owczej skórze - wskazuje NYT.
Tagi: iran, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz