Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Elżbieta II w niebezpieczeństwie. Londyńska policja udaremniła próbę zamachu

0
Podziel się:

Akcję uznano za pilną. Funkcjonariusze rozpoczęli aresztowania na ulicy.

Elżbieta II w niebezpieczeństwie. Londyńska policja udaremniła próbę zamachu
(Chris Jackson /Photoshot/REPORTER)

Jak informuje dziennik _ The Sun _, aresztowano czterech mężczyzn związanych z terrorystycznym ugrupowaniem islamskim. Powołuje się przy tym na źródła w Scotland Yardzie. Akcja była zaplanowana na dziś w Royal Albert Hall, gdzie ma zostać zorganizowany Festiwal brytyjskiego Legionu Królewskiego.

Aktualizacja 11:28

Według informacji brytyjskiej prasy, zamachowcy mieli zaatakować Jej Wysokość nożem.
Według _ Daily Mail _, najmłodszy z zatrzymanych 19-latek była aresztowany w domu swojej matki. Niedawno wrócił z Pakistanu. Wszyscy zostali przewiezieni do siedziby policji w centrum Londynu, gdzie ich przesłuchano. W operacji zatrzymania mężczyzn uczestniczyli funkcjonariusze oddziału antyterrorystycznego, agenci MI5, a także innych służb specjalnych. W nocy z piątku na sobotę dokonano rewizji pod ośmioma kolejnymi adresami.

Brytyjskie służby nie ujawniają szczegółów domniemanego spisku, powołując się na względy operacyjne. Według doniesień prasowych inspiracją dla przygotowywanego ataku mieli być dżihadyści z Iraku i Syrii. Z faktu, iż mężczyzn aresztowano na ulicy, a nie jak jest to zwykle praktykowane w prywatnym mieszkaniu we wczesnych godzinach rannych wynika, iż akcję uznano za pilną.

Brytyjczycy upamiętniają poległych żołnierzy w centralnej uroczystości w Londynie pod symbolicznym pomnikiem nieznanego żołnierza (Cenotaph) oraz w całym kraju. Obchody odbywają się w niedzielę najbliższą dacie 11 listopada. W Londynie hołd poległym żołnierzom oddają: królowa Elżbieta II, generalicja, kombatanci, zagraniczni dyplomaci i politycy największych partii.

W tym roku przygotowaniom uroczystości towarzyszą zaostrzone środki bezpieczeństwa. Wśród powodów wymienia się niedawne ataki w Ottawie i Nowym Jorku, wymierzone w żołnierzy i policjantów.

W następstwie zabójstwa kanadyjskiego rezerwisty Nathana Cirillo, który stał na warcie przed grobem nieznanego żołnierza, w Londynie zwiększono ochronę gwardzistów pełniących służbę wartowniczą przed koszarami gwardii konnej przy ulicy Whitehall w bliskiej odległości od różnych budynków rządowych i siedziby premiera przy Downing Street.

W przeszłości służby dokonały aresztowań domniemanych terrorystów w oparciu o doniesienia wywiadowcze, które następnie okazały się nieprawdziwe, co naraziło je na zarzuty wyolbrzymiania zagrożenia.

Jak twierdzi _ The Sun _, królowa oraz premier David Cameron byli poinformowani o przygotowywanym zamachu. Pałac Buckingham zdecydował o nieodwoływaniu zaplanowanych przez Elżbietę II zajęć w najbliższych dniach.

Czytaj więcej w Money.pl
Angelina Jolie uhonorowana przez Elżbietę II W 2000 roku podobny tytuł odebrał szkocki aktor i od tego czasu przedstawiany jest jako Sir Sean Connery.
Akcja antyterrorystyczna w Londynie Pod koniec sierpnia Wielka Brytania podniosła stopień zagrożenia terrorystycznego.
Książę Harry lepszy od babci i brata Najbardziej popularnym w rodzinie królewskiej jest 30-letni książę Harry.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)