Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Elektroniczne bransoletki do poprawki

0
Podziel się:

Po zmianie prawa do odbywania kary w domu kwalifikować się będzie 11 tys. osób.

Elektroniczne bransoletki do poprawki
(ftwitty/iStockphoto)

Osoby skazane na karę do jednego, a nie jak dotychczas do pół roku pozbawienia wolności będą mogły ubiegać się o odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego - m.in. taką zmianę przewiduje nowelizacja ustawy w tej sprawie przygotowana w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Po zmianie prawa, do _ elektronicznej bransolety _ będzie kwalifikowało się ponad 11 tys. skazanych. Na razie tylko trzy osoby odbywają karę w tym systemie.

Zgodnie z obowiązującymi w tej chwili przepisami możliwość odbycia kary w SDE mają skazani na karę do pół roku pozbawienia wolności i osoby skazane na karę do roku, które odbyły co najmniej połowę wyroku.

Zdaniem Kwiatkowskiego, po nowelizacji co najmniej ponad 11 tys. skazanych _ to będzie grupa, która będzie mogła skorzystać z tego sposobu odbywania kary pozbawienia wolności _.

Pełnomocnik ministra sprawiedliwości ds. systemu dozoru elektronicznego, gen. Paweł Nasiłowski powiedział, że jest kilka kategorii osób, które się kwalifikują do systemu. Po pierwsze, są to osoby, które mają karę do roku pozbawienia wolności. W niedzielę w całej Polsce taką karę odbywało 12600 osób.

- _ Z tej grupy, po różnych eliminacjach, np. wyroków łącznych, podwójnych, pełne kryteria będzie spełniać 9800 osób _ - wyjaśnił Nasiłowski.

Druga grupa, która mogłaby odbywać karę w tym systemie, to osoby pierwszy raz karane, ale odbywające kary zastępcze (za niezapłacone grzywny lub alimenty). _ To bardzo ważna grupa dla systemu i też chcemy udrożnić możliwość realizacji takiego wyroku w SDE. Z tej grupy liczącej 2800 osób, 1200 osób będzie spełniać kryteria _ - tłumaczył Nasiłowski.

Kolejna grupa to recydywiści. Jak podkreślił Nasiłowski z tej grupy nadaje się najmniej skazanych - tylko 400 osób będzie spełniało warunki.

_ - Ostatnia grupa, ogromnie liczna, która po nowelizacji będzie miała zupełnie inne możliwości uzyskania zgody na odbycie kary w SDE, to osoby, które zostały skazane prawomocnym wyrokiem, a orzeczenia te nie są realizowane _ - mówił. W tej grupie ok. 30 tys. osób będzie mogło założyć _ elektroniczną bransoletę _.

Projekt nowelizacji przygotowany w MS zakłada również zmiany innych przepisów. M.in. przewiduje zmianę podporządkowania skazanych sądom penitencjarnym, tak by ich sędziowie nie musieli wyjeżdżać na posiedzenia do jednostek penitencjarnych leżących poza okręgiem ich sądu.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)