Notowania

ekwador
08.05.2011 07:03

Ekwador czekają radykalne reformy?

Rząd lewicowego prezydenta Ekwadoru Rafaela Correi wygrał - referendum w sprawie pakietu reform systemu sądowniczego i mediów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/PAP)

*Rząd lewicowego prezydenta Ekwadoru Rafaela Correi wygrał - według nieoficjalnych wyników - sobotnie referendum w sprawie pakietu reform systemu sądowniczego i mediów. Zdaniem opozycji, ograniczają one wolność prasy i niezależność sędziów. *

Według wyników różnych sondaży przed lokalami wyborczymi (exit polls), propozycje reform poparło od 57 do 61 proc. uczestników referendum. Referendum było ważnym wskaźnikiem zaufania do 48-letniego Correi, który sprawuje rządy od 2007 r.

Prezydent zaproponował pod hasłem tzw. _ rewolucji obywatelskiej _ reformę systemu sądowniczego, która dawałaby mu m. in. większe uprawnienia w nominowaniu sędziów. Correa argumentował, że umożliwi to wyeliminowanie skorumpowanych sędziów i skuteczniejszą walkę z przestępczością. Korupcja i opieszałość sądów a także nieskuteczność policji w walce z plagą przestępczości to jedne z głównych problemów Ekwadoru.

Inne propozycje przewidują większą kontrolę nad mediami, z którymi Correa toczy nieustanną wojnę i zakaz organizowania walk byków. Właściciele mediów nie mogliby prowadzić innych rodzajów działalności biznesowej i podlegaliby rządowemu organowi kontrolnemu.

Zdaniem opozycji, reformy spowodują skupienie w rękach prezydenta zbyt dużej władzy i zdradzają jego tendencje autokratyczne, podobne do jego politycznego sojusznika, prezydenta Wenezueli Hugo Chaveza.

Correa odrzucił te zarzuty wskazując, że reformy są przeprowadzane w sposób demokratyczny, w drodze referendum. - _ Zwyciężyliśmy większością ponad 20 proc. To triumf narodu Ekwadoru i prawdy _ - powiedział nie czekając na ogłoszenie oficjalnych wyników.

Prezydent jest bardzo popularny wśród najuboższych i klasy średniej dzięki znacznym funduszom przeznaczanym na szkoły, budowę dróg i szpitali. - _ Dajemy Correi zbyt dużo władzy, ale to nie ma znaczenia. Ktoś musi uporządkować ten bałagan _ - powiedział jeden z głosujących, 67-letni Cesar Acosta.

Wstępne dane wskazują, że znaczna większość z 11,2 mln uprawnionych do głosowania wzięła udział w referendum. Oficjalne wyniki mają być ogłoszone jeszcze w sobotę.

Tagi: ekwador, sad, reforma, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz