Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ekstradycja Juliana Assangea. Szwecja ujawnia co zrobi

0
Podziel się:

Szwecja nie wyda Stanom Zjednoczonym założyciela demaskatorskiego portalu WikiLeaks Juliana Assange'a, jeżeli będzie mu tam groziła kara śmierci.

Ekstradycja Juliana Assangea. Szwecja ujawnia co zrobi
(espenmoe/CC/Flickr)

Szwecja nie wyda Stanom Zjednoczonym założyciela demaskatorskiego portalu WikiLeaks Juliana Assange'a, jeżeli będzie mu tam groziła kara śmierci - oświadczył rzecznik szwedzkiego ministerstwa spraw zagranicznych.

_ - Jeżeli człowiekowi grozi w jakimś kraju egzekucja, to nie można go tam deportować _ - powiedział rzecznik resortu spraw zagranicznych agencji dpa w Sztokholmie. Dodał, że taka deportacja naruszałaby zarówno prawo szwedzkie, jak i Europejską Konwencję Praw Człowieka.

Agencja dpa oceniła, że stanowisko Sztokholmu stanowi _ minimalny postęp _ w sprawie Assange'a.

Szwedzka prokuratura chce przesłuchać Assange'a w charakterze podejrzanego. Oskarża twórcę WikiLeaks o seksualne molestowanie w sierpniu 2010 roku dwóch kobiet, z których jedną jakoby zgwałcił.

41-letni Australijczyk przebywa od czerwca na terenie ambasady Ekwadoru w Londynie. Ekwador udzielił mu w zeszłym tygodniu azylu politycznego. Assange obawia się, że władze Wielkiej Brytanii deportują go do Szwecji, która z kolei może wydać go Stanom Zjednoczonym. Za ujawnienie setek tysięcy poufnych depesz dyplomacji amerykańskiej może grozić mu kara śmierci lub dożywotniego pozbawienia wolności.

Jak podkreśla, powołując się na szwedzką prokuraturę, dpa, Szwecja nie może po prostu deportować do kraju trzeciego osoby zatrzymanej na podstawie europejskiego nakazu aresztowania. Należy _ uwzględnić pewne sprawy _, między innymi stanowisko Londynu.

Władze brytyjskie podkreślają, że są zdecydowane przekazać Assange'a Szwecji. Założyciel WikiLeaks twierdzi, że oskarżenia o gwałt i napaść seksualną są nieprawdziwe, i wyraża obawę, że Szwedzi wydadzą go Stanom Zjednoczonym.

Czytaj więcej w Money.pl
Zdradzą Assange'a? Ekwador negocjuje Ekwador jest gotów do dialogu z Wielką Brytanią i Szwecją w celu znalezienia rozwiązania sprawy założyciela portalu WikiLeaks Juliana Assange'a.
Wydadzą twórcę Wikileas "półkolonii USA"? Szwedzkie media są zgodne w opinii, że wolno, ale nieubłaganie zbliża się dzień gdy Julian Assange, twórca portalu Wikileaks, stanie przed szwedzkim prokuratorem.
Tak twórca Wikileaks żyje w Londynie Posiłki zamawiane przez telefon, mały pokój z lampą rekompensującą skąpe dawki dziennego światła, bieżnia, by zapewnić minimum wysiłku fizycznego, i nieodłączny komputer.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)