Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ekstradycja Juliana Assange'a. Jego matka zabiega o azyl

0
Podziel się:

Matka założyciela portalu WikiLeaks Juliana Assange'a przebywa w Ekwadorze i zabiega o przyznanie mu azylu.

Ekstradycja Juliana Assange'a. Jego matka zabiega o azyl
(Rex Features/EAST NEWS)

Matka założyciela portalu WikiLeaks Juliana Assange'a, która przebywa dziś z wizytą w Ekwadorze, by zabiegać o przyznanie mu azylu, oświadczyła, że jej syn jest poddany ekstremalnej presji psychologicznej i jej zdaniem azyl jest jego jedyną szansą.

_ - On kocha wolność, a nie może biegać, nie może wyjść na zewnątrz, by zobaczyć niebo; na zewnątrz czekają na niego brytyjscy policjanci jak psy, on jest pod ekstremalną presją psychologiczną _ - powiedziała Christine Assange w rozmowie na żywo z lokalną telewizją.

19 czerwca Assange ukrył się w ambasadzie Ekwadoru w Londynie, gdzie poprosił o azyl polityczny. Złamał w ten sposób zasady warunkowego zwolnienia, dlatego może być aresztowany natychmiast, gdy tylko opuści teren placówki.

Australijczyk chciał się w ten sposób uchronić przed ekstradycją do Szwecji, ponieważ prokuratura tego kraju chce go przesłuchać w związku z zarzutami przestępstw seksualnych z 2010 roku. Assange obawia się, że może potem trafić w ręce Amerykanów. Tam - jak przypuszcza - może zostać postawiony przed sądem, podobnie jak żołnierz armii USA Bradley Manning, odpowiadający przed wojskowym trybunałem za przekazanie WikiLeaks tysięcy poufnych dokumentów dotyczących m.in. wojny w Iraku i Afganistanie. Ani Szwecja, ani Stany Zjednoczone nie postawiły Assange'owi żadnych zarzutów.

Jeszcze w poniedziałek Christine Assange ma się spotkać z szefem MSZ Ekwadoru Ricardo Patino, by prosić o przyznanie Julianowi azylu. _ Nie jestem tu, by domagać się azylu; jestem, by pokornie prosić, jako matka _ - dodała.

Rząd Ekwadoru zapowiadał, że przed ewentualną decyzją poświęci tyle czasu, ile będzie to konieczne, na analizę wniosku Assange'a. Z zeszłotygodniowych wypowiedzi ministra Patino wynika, że Ekwador wstrzyma się z ogłoszeniem decyzji dotyczącej założyciela WikiLeaks do końca igrzysk olimpijskich w Londynie, co ma być oznaką szacunku dla brytyjskich władz.

Christine Assange oświadczyła, że Julian wybrał Ekwador, ponieważ konstytucja tego kraju gwarantuje przestrzeganie praw człowieka i nie uznaje kary śmierci. Z uznaniem wypowiedziała się również o lewicowym prezydencie Ekwadoru Rafaelu Correi i wyraziła opinię, że nie zezwoli on, by suwerenność kraju była przedmiotem manipulacji obcych państw.

Portal WikiLeaks ujawnił ok. 250 tys. depesz amerykańskich dyplomatów do Departamentu Stanu odsłaniających kulisy polityki Waszyngtonu. Wcześniej opublikował tajne materiały odnoszące się do wojny w Afganistanie i Iraku.

Czytaj więcej w Money.pl
Ważą się losy założyciela portalu WikiLeaks Ekwador zabiega o brytyjskie gwarancje, że w razie wydania go Szwecji, Assange nie zostanie potem przekazany Stanom Zjednoczonym.
Assange nie zgłosił się na policję. Co mu grozi? Założyciel WikiLeaks schronił się w ambasadzie Ekwadoru przed czekającą go deportacją do Szwecji, gdzie jest podejrzany o przestępstwa na tle seksualnym.
Assange trafi za kraty? Dostał wezwanie Założyciel WikiLeaks schronił się w ambasadzie Ekwadoru w Londynie w obawie przed ekstradycją do Szwecji.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)