Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ekstradycja hakera do USA powstrzymana. Cierpi na autyzm

0
Podziel się:

Szefowa brytyjskiego MSW Theresa May zablokowała ze względów humanitarnych wniosek o ekstradycję do USA 46-letniego Brytyjczyka Gary'ego McKinnona, który w 2002 roku włamał się do komputerów amerykańskiej armii, szukając dowodów na UFO.

Ekstradycja hakera do USA powstrzymana. Cierpi na autyzm
(Trebaffetti/iStockphoto)

Szefowa brytyjskiego MSW Theresa May zablokowała ze względów humanitarnych wniosek o ekstradycję do USA 46-letniego Brytyjczyka Gary'ego McKinnona, który w 2002 roku włamał się do komputerów amerykańskiej armii, szukając dowodów na UFO.

Wcześniej brytyjskie sądy różnych instancji, a także Izba Lordów, uznały amerykański wniosek o ekstradycję hakera za zasadny.

May uzasadniła decyzję odmowną względami humanitarnymi. McKinnon cierpi na rzadką odmianę autyzmu, tzw. zespół Aspergera, co czyni go podatnym na psychozy i grozi tym, że przebywając w więzieniu targnąłby się na swoje życie.

Władze amerykańskie chcą postawić Brytyjczyka przed sądem za największe w historii USA włamanie do komputerów wojskowych, które w ich ocenie zagroziło bezpieczeństwu narodowemu i spowodowało straty w wys. 700 tys. USD. McKinnonowi groziłaby kara dożywotniego pozbawienia wolności.

Między lutym 2001 r. a marcem 2002 r., a więc w okresie poprzedzającym zamachy terrorystyczne w USA z 11 września 2001 roku i bezpośrednio po nich, haker włamał się 97 razy do komputerów rządowych. Należały one do NASA, Pentagonu, amerykańskich sił powietrznych i marynarki wojennej.

McKinnon, jego rodzina i obrońcy nie kwestionują zarzutów, ale nie widzą powodu, by nie mógł on być sądzony w Wielkiej Brytanii. W ocenie komentatorów zawetowanie amerykańskiego wniosku przez szefową brytyjskiego MSW może wywołać napięcia w stosunkach Londynu z Waszyngtonem, które określa się jako _ specjalne _.

Były rzecznik opozycyjnej Partii Pracy ds. polityki wewnętrznej Alan Johnson oświadczył, że May podjęła decyzję, kierując się interesem własnej partii, a nie interesem kraju.

Z kolei szefowa organizacji pozarządowej Liberty, Shami Chakrabarti skomentowała decyzję May słowami: _ To ważny dzień dla walki o prawa, wolność i sprawiedliwość _. W obronę hakera zaangażował się też m.in. burmistrz Londynu Boris Johnson i lider liberałów Nick Clegg.

Minister May zapowiedziała też ważne zmiany w brytyjsko-amerykańskim traktacie o ekstradycji, krytykowanym jako nieprzejrzysty. May chce, by w przypadku wniosku o ekstradycję do USA sąd decydował, czy są podstawy, by oskarżyć podejrzanego w postępowaniu sądowym. Konsekwencją byłoby to, że reprezentant prokuratury w jawnym postępowaniu musiałby przekonać sąd, że jego wniosek ekstradycyjny jest merytorycznie słuszny.

Prawo w Wielkiej Brytanii wskazuje, że podstawą wniosku o ekstradycję musi być _ uzasadnione podejrzenie _ popełnienia przestępstwa. W USA wystarcza _ prawdopodobny związek przyczynowy _. O zamiarze rewizji traktatu uprzedził już prezydenta USA Baracka Obamę brytyjski premier David Cameron podczas ostatniej wizyty w USA. W latach 2004-11 Brytyjczycy wydalili do USA 75 osób na łącznie 134, o których ekstradycję Amerykanie wnioskowali. W tym samym czasie Amerykanie wydali Brytyjczykom 40 osób na 57, o które zabiegali Brytyjczycy.

Czytaj więcej w Money.pl
Syn prezydenta podejrzany o oszustwa giełdowe Na Bakijewie juniorze ciążą w USA zarzuty zmowy mającej na celu popełnienie oszustwa dotyczącego papierów wartościowych oraz utrudniania działania wymiaru sprawiedliwości .
Oskarżony o terroryzm nie uniknie ekstradycji Sąd w Londynie uznał, że nie ma powodów, by opóźnić ekstradycję radykalnego duchownego islamskiego Abu Hamzy al-Masriego do USA.
Brytyjczycy wydadzą Amerykanom terrorystów Wielka Brytania wkrótce przekaże Stanom Zjednoczonym radykalnego muzułmańskiego duchownego Abu Hamzę al-Masriego oraz czterech domniemanych terrorystów.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)