Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ekstradycja Polańskiego. Kancelaria Prezydenta dementuje doniesienia "Wprost"

0
Podziel się:

Prezydent RP nie ma w tej kwestii żadnej roli do odegrania, gdyż prawo do ułaskawień dotyczy tylko prawomocnych wyroków sądów polskich, co nie ma miejsca w przypadku Pana Romana Polańskiego.

Ekstradycja Polańskiego. Kancelaria Prezydenta dementuje doniesienia "Wprost"
(Beata Zawrzel / Reporter)
bESvqcmZ

Nieprawdą jest, że w Kancelarii Prezydenta RP toczyły się jakiekolwiek negocjacje w sprawie stanowiska państwa polskiego wobec Romana Polańskiego - oświadczyła prezydencka kancelaria, odnosząc się do doniesień tygodnika _ Wprost _.

Tygodnik napisał dzisiaj, że dzięki nieskutecznemu wnioskowi o aresztowanie Romana Polańskiego - złożonemu w ubiegłym tygodniu w Polsce przez Amerykanów - reżyser może już się czuć bezpiecznie w swym rodzinnym kraju. Przesłuchanie Polańskiego przez polską prokuraturę i wypuszczenie go po usłyszeniu zapewnień, że będzie stawiał się na każde wezwanie, uniemożliwia bowiem Amerykanom ponowne złożenie wniosku o areszt. Tygodnik napisał, że bezpieczeństwo Polańskiego na terenie Polski jego przyjaciele negocjowali od wielu miesięcy w Pałacem Prezydenckim.

_ Nieprawdą jest, że w Kancelarii Prezydenta RP toczyły się jakiekolwiek negocjacje w sprawie stanowiska państwa polskiego wobec Pana Romana Polańskiego. Prezydent RP nie ma w tej kwestii żadnej roli do odegrania, gdyż prawo do ułaskawień dotyczy tylko prawomocnych wyroków sądów polskich, co nie ma miejsca w przypadku Pana Romana Polańskiego. Istotną rolę do odegrania ma prokuratura i rząd, w tym resorty sprawiedliwości i spraw zagranicznych _ - napisała kancelaria prezydenta.

bESvqcnb

Do doniesień tygodnika odniosła się też wcześniej premier Ewa Kopacz. Zapewniła, że nic nie wie o gwarancjach nietykalności dla Romana Polańskiego, o których napisał tygodnik. - _ Uważam, że polscy obywatele, szczególnie w przypadku przestępstw, które dawno się przedawniły, nie powinni podlegać ekstradycji _ - oceniła premier.

Władze Stanów Zjednoczonych wystąpiły do Polski o aresztowanie 80-letniego dziś Polańskiego, który formalnie jest poszukiwany przez Interpol i objęty międzynarodowym nakazem poszukiwania w celu aresztowania i ekstradycji. W 1977 r. reżyser został zaocznie uznany przez sąd w Los Angeles za winnego uprawiania seksu z nieletnią Samanthą Gailey (obecnie Geimer). Przed ogłoszeniem wyroku potajemnie opuścił USA, obawiając się, że sędzia nie dotrzyma warunków zawartej z nim ugody.

USA skierowały wniosek w związku z informacją, że Polański przybył do Warszawy na uroczystość otwarcia Muzeum Historii Żydów Polskich (która odbyła się w ubiegłym tygodniu).

To nie pierwszy taki wniosek USA. Poprzednio występowano o to do Polski w 2010 r., gdy szwajcarski resort sprawiedliwości odmówił ekstradycji Polańskiego do USA. Już wtedy prokuratorzy w Los Angeles i przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości w Waszyngtonie oświadczyli, że będą dalej ścigać reżysera.

bESvqcnh

W ubiegłym tygodniu Roman Polański stawił się w krakowskiej prokuraturze; po jego przesłuchaniu prokurator uznał, że zbędne jest stosowanie aresztu na wypadek ewentualnego postępowania ekstradycyjnego w tej sprawie - poinformował wówczas rzecznik Prokuratury Generalnej Mateusz Martyniuk.

W lipcu 2010 r. Prokuratura Generalna uznała, że ewentualne wydanie przez władze polskie Romana Polańskiego innemu państwu jest niemożliwe z powodu przedawnienia karalności jego czynu w polskim prawie. - _ Ta opinia ma znaczenie, ale nie jest wiążąca _ - powiedział Martyniuk.

Czytaj więcej w Money.pl
Roman Polański w prokuraturze. Będzie ekstradycja? Amerykanie wystąpili do Polski o aresztowanie reżysera, który jest poszukiwany przez Interpol.
Polska wyda USA Polańskiego? Jest decyzja Śledczy uznali, że może on swobodnie poruszać się po Polsce.
Ekstradycja Polańskiego? Jest nowy wniosek - _ Według prawa jest tak, że możemy dokonywać ekstradycji, jeżeli przestępstwo jest dalej ścigane w Polsce, a ono już w Polsce nie jest ścigane _ - powiedział wiceszef MSZ.
bESvqcnC
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)