Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
katastrofa smoleńska
28.12.2011 16:51

Ekspertyza czarnych skrzynek Tu-154. "Może wpłynąć na kierunek postępowania"

Dokument zawiera kilkaset stron, obecnie trwa jego analiza.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Gewitterkind/iStockphoto)

Prokuratura wojskowa otrzymała ekspertyzę biegłych w sprawie _ czarnych skrzynek _ Tu-154, który rozbił się 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku. Nie ujawniono, co jest w opinii.

_ - To dokument zawierający kilkaset stron; trwa obecnie jego analiza _ - powiedział rzecznik Naczelnej Prokuratury Wojskowej płk Zbigniew Rzepa, potwierdzając informacje TVN24 o wpłynięciu opinii.

Rzepa dodał, że o wnioskach biegłych będzie można mówić najwcześniej za kilka dni. Prokurator podkreślił, że jest to jeden z istotnych dowodów w trwającym w Wojskowej Prokuraturze Okręgowej w Warszawie śledztwie ws. katastrofy smoleńskiej. Jego zdaniem może on mieć wpływ na _ ukierunkowanie postępowania _.

Nad opinią fonoskopijną nagrań _ czarnych skrzynek _ od lata 2010 roku pracował Instytut Ekspertyz Sądowych im. A. Sehna z Krakowa. 1 czerwca 2010 roku MSWiA ujawniło dokonaną przez rosyjski MAK transkrypcję nagrań czarnych skrzynek. Część nagrań była nieczytelna, dlatego WPO przekazała je wtedy biegłym z Instytutu w Krakowie. Polscy biegli pracowali na kopiach zapisów - ich oryginały znajdują się w Rosji w dyspozycji tamtejszej prokuratury i nie będą przekazane Polsce przed zamknięciem rosyjskiego śledztwa ws. katastrofy.

Prokuratura polska wcześniej informowała, że nie ma zagrożenia, by w oryginalne zapisy ingerowano. Aby analiza biegłych mogła być ukończona, biegli musieli zbadać oryginalne nośniki z Rosji. Doszło do tego podczas czerwcowej wizyty biegłych w Moskwie.

Śledztwo WPO jest prowadzone w sprawie _ nieumyślnego sprowadzenia katastrofy w ruchu powietrznym, w wyniku której śmierć ponieśli wszyscy pasażerowie samolotu Tu-154 _, w tym prezydent Lech Kaczyński z małżonką. W końcu sierpnia tego roku WPO postawiła zarzuty niedopełnienia obowiązków służbowych dwóm oficerom, którzy w 2010 roku zajmowali dowódcze stanowiska w 36. specpułku. Chodzi o organizację lotu Tu-154M w zakresie wyznaczenia i przygotowania załogi samolotu. Podejrzani nie przyznali się do winy i odmówili wyjaśnień. Grozi im do 3 lat więzienia. Śledztwo jest przedłużone do 10 kwietnia 2012 roku.

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga bada zaś wątek ewentualnego niedopełnienia obowiązków lub przekroczenia uprawnień przez urzędników i funkcjonariuszy publicznych kancelarii prezydenta, premiera, MSZ, MON, polskiej ambasady w Moskwie i BOR w związku z przygotowaniami wizyt w Katyniu premiera Donalda Tuska (7 kwietnia 2010 roku) i prezydenta Lecha Kaczyńskiego (10 kwietnia).

Niedawno prokurator generalny Andrzej Seremet zapowiedział, że 11 stycznia planuje wizytę w Moskwie, kiedy podejmie rozmowy na temat przebiegu śledztwa smoleńskiego. Seremet ocenił, że oba śledztwa _ są bliżej ukończenia niż dalej _. Perspektywę ich trwania określił na _ mniej więcej rok _.

W sierpniu prokuratura wojskowa powołała zespół kilkunastu biegłych, który ma opracować całościową ekspertyzę dotyczącą stanu technicznego Tu-154M, jego pilotażu w trakcie lotu do Smoleńska i technicznego przygotowania.

Wrak Tu-154 jest w dyspozycji Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej. Wciąż nie wiadomo, kiedy miałoby dojść do jego przekazania Polsce. Komitet Śledczy FR podkreśla niezmiennie, że wrak maszyny jest dowodem również w jego śledztwie i powinien pozostać na terytorium Rosji do końca rosyjskiego postępowania.

Czytaj więcej na temat śledztwa w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/29/t112413.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/biegli;zbadaja;zapisy;rozmow;z;kabiny;jaka-40,245,0,848117.html) Biegli zbadają zapisy rozmów z kabiny Jaka-40 Naczelna Prokuratura Wojskowa powołała biegłych, którzy zbadają zapisy z kabiny samolotu, który lądował w Smoleńsku przed katastrofą Tu-154 - powiedział rzecznik NPW płk Zbigniew Rzepa.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/255/t126719.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/rosjanie;dopuszcza;polskich;sledczych;do;czarnych;skrzynek,39,0,820519.html) Rosjanie dopuszczą polskich śledczych do czarnych skrzynek Twierdzą, że otrzymali informację, która pozwoli stwierdzić czy na Protasiuka wywierano presję.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/106/t132202.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rosyjscy;sledczy;przesluchaja;polakow,171,0,813739.html) Rosyjscy śledczy przesłuchają Polaków Śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej. Do Warszawy przyjechali rosyjscy prokuratorzy, którzy wspólnie z Polakami przesłuchają około 60 osób.
Tagi: katastrofa smoleńska, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz