Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ekopatrole pilnują w Elblągu porządku i edukują

0
Podziel się:

W ekopatrolach w Elblągu od miesiąca pracują ludzie po 50. roku życia, którzy do niedawna byli bezrobotni.

Ekopatrole pilnują w Elblągu porządku i edukują
(AndreasKermann/iStockphoto)

Samorząd Elbląga przy współpracy z miejską spółką i urzędem pracy powołał ekopatrole, które m.in. lokalizują w mieście dzikie wysypiska śmieci i uczą mieszkańców sortowania odpadów. Zdaniem prezydenta miasta "działa to super".

W ekopatrolach w Elblągu od miesiąca pracują ludzie po 50. roku życia, którzy do niedawna byli bezrobotni. Każdy z nich z urzędu pracy otrzymał półroczny staż finansowany z unijnych pieniędzy jako _ robotnik gospodarczy _.

_ Ale oficjalnie w mieście nazywamy tych ludzi +ekopatrolem+. Każdego ubraliśmy w specjalny uniform, kamizelkę +ekopatrol+ i od razu postrzeganie tych ludzi przez lokalną społeczność wzrosło _ - powiedział PAP prezydent Elbląga Jerzy Wilk, który przyznał, że po miesiącu pracy ekopatroli w Elblągu zrobiło się czyściej.

Do zadań elbląskich ekopatroli należy m.in. lokalizowanie dzikich wysypisk śmieci (np. w pobliżu ogródków działkowych), pilnowanie porządku wokół pojemników na odpady i w razie konieczności segregowanie porozrzucanych przy kontenerach śmieci. Członkowie ekopatroli zamiatają też ulice i chodniki.

_ Przy okazji ci ludzie uczą mieszkańców jak segregować, gdzie co wrzucać, bo praktyka pokazuje, że ludzie bardzo średnio sobie z tym radzą _ - przyznał Wilk i dodał, że członkowie ekopatroli wzbudzają w mieście zainteresowanie, bo _ nie grzebią w śmieciach, tylko śmieci sprzątają _. To sprawia, że mieszkańcy zaczynają z nimi rozmowy, a w ich trakcie dostają od ekopatroli wskazówki, jak mają segregować odpady, rozdają też worki do segregacji śmieci - dodał prezydent Elbląga.

Formalnie wszystkie zadania należące do ekopatroli powinny wypełniać dwie działające w mieście firmy odbierające odpady (w tym Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania). _ I te firmy to robiły, ale w stopniu, który nie zadowalał mieszkańców. Na spotkaniach osiedlowych z prezydentem ludzie skarżyli się na brud w mieście, dlatego postanowiono o powołaniu ekopatroli _ - powiedziała PAP rzeczniczka elbląskiego ratusza Monika Borzdyńska.

Borzdyńska powiedziała, że ekopatrole co rano mają odprawę. _ Ludzie są dzieleni na 3-4-osobowe zespoły i jest im przydzielane konkretne zadanie, konkretny rejon. Taka organizacja pracy sprawia, że ekopatrole ogarniają całe miasto i wiadomo, kto za co odpowiada _ - powiedziała Borzdyńska i dodała, że jeśli ekopatrole sprawdzą się, to nie jest wykluczone, że taka formacja na stałe powstanie przy miejskiej spółce śmieciowej (MPO).

Na koniec czerwca urząd pracy w Elblągu miał zarejestrowanych 7371 osób bezrobotnych, a w powiecie elbląskim było ich 5414. Stopa bezrobocia na koniec maja w mieście wynosiła 16,9 proc., a w powiecie aż 28,3 proc.

Czytaj więcej w Money.pl
Rząd wraca do pomysłu, o który apelował PiS Powstaje nowy harmonogram budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską i plan finansowania projektu.
Jerzy Wilk realizuje obietnice. Będzie taniej To element zapowiadanych w czasie wyborów na prezydenta miasta zmian, które deklarował Wilk.
Niższe ceny biletów w komunikacji miejskiej Ceny biletów komunikacji miejskiej są niższe o 7 procent.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)