Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ekolog Dziemianczuk wraca do Polski

0
Podziel się

Działacz ze statku Arctic Sunrise po 100 dniach wymuszonego pobytu w Rosji spotka się ze swoją żoną.

Ekolog Dziemianczuk wraca do Polski
(PAP/EPA)
bEqZscCt

Tomasz Dziemianczuk, pracownik Uniwersytetu w Gdańsku, był w grupie 30 ekologów zatrzymanych przez rosyjską straż przybrzeżną. Dziś po 100 dniach wymuszonego pobytu w Rosji spotka się ze swoją żoną.

18 września działacze Greenpeace'u z pokładu Arctic Sunrise usiłowali dostać się na należącą do koncernu paliwowego Gazprom platformę wiertniczą Prirazłomnaja, aby zaprotestować przeciwko wydobywaniu ropy naftowej w Arktyce.

Po zatrzymaniu byli oskarżeni najpierw o piractwo, a później o chuligaństwo. Początkowo byli przetrzymywani aresztach Murmańska i miasta Apatyty, a później w Petersburgu.

bEqZscCv

Ekolodzy wyszli na wolność dzięki amnestii ogłoszonej w związku z 20 rocznicą uchwalenia rosyjskiej konstytucji. Dziemianczuk otrzymał wizę wyjazdową z Rosji w piątek, ale ze względów organizacyjnych postanowił do kraju powrócić dziś. W ostatnich dniach w Petersburgu towarzyszyła mu mama i siostra.

Z ustaleń Polskiego Radia wynika, że polski ekolog musi najpóźniej dziś wylecieć z Petersburga, gdyż dziś kończy mu się rosyjska wiza wyjazdowa.

Czytaj więcej w Money.pl
Ekolodzy Greenpeace wyjeżdżają z Rosji Wiadomo już, kiedy Tomasz Demiańczuk odbierze wizę i wyleci do Polski.
Już wkrótce wolni? Aktywiści Greenpeace, którzy spędzili w rosyjskich aresztach 2 miesiące po pokojowym proteście przeciw wydobyciu ropy w Arktyce, odetchnęli z ulgą. Duma głosowała wczoraj za uwzględnieniem ich w planowanej amnestii. Podkreślają jednak przy tym, że "Arktyki amnestia nie obejmuje" i potrzebne jest stworzenie mechanizmów jej ochrony. W rosyjskim parlamencie, Dumie, przegłosowano poprawki rozszerzające dekret o amnestii ...
Rosja nie wypuści działaczy Greenpeace 27 obcokrajowców, w tym Polak, nie może wyjechać z Rosji, ponieważ nie ma wiz.
Niemal cała załoga Arctic Sunrise na wolności Szef administracji Kremla zapowiedział, że decyzję o tym kiedy ekolodzy będą mogli opuścić Rosję zapadną zgodnie z obowiązującymi procedurami.
bEqZscCW
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)