Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Egzamin na prawo jazdy. Baza pytań w internecie

0
Podziel się

Mniejsza liczba podchodzących do egzaminu i zdecydowanie niższy odsetek zdających część teoretyczną - to obraz egzaminów na prawo jazdy od czasu wprowadzenia w miejsce pisemnych testów systemu elektronicznego.

Egzamin na prawo jazdy. Baza pytań w internecie
(Artur Barbarowski/East News)
bEiJItSd

W tym tygodniu na stronach internetowych ministerstwa infrastruktury ma zostać opublikowana baza pytań egzaminacyjnych dla kandydatów na kierowców samochodów osobowych.

Mniejsza liczba podchodzących do egzaminu i zdecydowanie niższy odsetek zdających część teoretyczną - to obraz egzaminów na prawo jazdy od czasu wprowadzenia w miejsce pisemnych testów systemu elektronicznego. Krytycy zmian uważają, że licząca kilka tysięcy pytań baza jest zbyt rozbudowana, a same pytania powinny być bardziej jednoznaczne.

Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Siedlcach Jacek Kobyliński podkreśla, że obecnie inna jest przede wszystkim filozofia pytań. - Są bardziej życiowe, na przykład są to filmiki z sytuacjami na drodze - zauważa rozmówca IAR. Zwraca uwagę, że przekłada się to też na zdawalność.

bEiJItSf

O ile z testami łatwiej radziły sobie osoby przystępujące do egzaminu po raz pierwszy, to teraz lepiej egzamin zdają osoby mające już doświadczenie kierowcy, na przykład rozszerzające posiadane uprawnienia.

Problemy zdających przekładają się na sytuację WORD-ów. Od dwóch lat kandydatów na kierowców jest znacznie mniej. Zdaniem Jacka Kobylińskiego wpływ ma na to kilka czynników, m.in. to, że wszystkie osoby, które miały zamiar zdawać egzamin zrobiły to przed zmianami, a także niż demograficzny.

Wśród samych zdających opinie o obecnym egzaminie są podzielone. Są tacy, którzy zwracają uwagę na trudności z pytaniami sytuacyjnymi, ale są i tacy, którzy uważają, że jeśli ktoś solidnie przestudiuje materiały przygotowujące do egzaminu to nie powinien mieć z nim problemów.

Przed wprowadzeniem zmian egzaminy teoretyczne w większości ośrodków zdawało 70 procent kandydatów na kierowców. Dziś tylko w niektórych WORDach zdawalność sięga 40-stu procent.

bEiJItSl
Czytaj więcej w Money.pl
Lubisz szybką jazdę? Stracisz prawko Nowe propozycje Ministerstwa Spraw Wewnętrznych zawierają też obowiązek zainstalowania w samochodzie blokady alkoholowej.
NIK pyta Polaków o egzaminy na prawo jazdy Na stronach Izby zamieszczono ankietę dla osób, które w ostatnich 5 latach odbyły szkolenie i zdawały egzamin na prawo jazdy
Prawo jazdy kategorii B także na motocykl Przed zmianą, bez dodatkowego egzaminu, osoby posiadające prawo jazdy kategorii B mogły jeździć motorowerami i skuterami o pojemności do 50 cm sześciennych.
bEiJItSG
KOMENTARZE
(0)