Notowania

rewolucja w egipcie
08.06.2012 07:06

Egipt: Uzgodnili skład zgromadzenia konstytucyjnego

Przewodniczący NRW, marszałek Mohammed Husejn Tantawi zwołał na 12 czerwca posiedzenie parlamentu, na którym ma zostać ustalony skład zgromadzenia konstytucyjnego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(flyvancity/CC/Flickr)

Rządząca Egiptem Najwyższa Rada Wojskowa osiągnęła porozumienie z partiami politycznymi w sprawie składu zgromadzenia konstytucyjnego - poinformował Said al-Badawi, przewodniczący liberalnej partii Wafd.

Rokowania w tej sprawie trwały ponad cztery tygodnie. Powołanie zgromadzenia, które ma opracować nową egipską ustawę zasadniczą, opóźniło się, ponieważ wiele ugrupowań ogłosiło jego bojkot ze względu na dominującą pozycję, jaka zapewniło w nim sobie Bractwo Muzułmańskie wraz z radykalnymi islamskimi salafitami.

Kompromis stał się możliwy po tym, gdy dysponujący większością w parlamencie islamiści zgodzili się odstąpić część swych miejsc w 100-osobowej konstytuancie innym partiom - poinformowały egipskie media. Jak zaznaczył Badawi, poza przedstawicielami partii w zgromadzeniu zasiądą reprezentanci instytucji religijnych, organizacji zawodowych, młodzieży, kobiet i mniejszości chrześcijańskiej, jak też eksperci z dziedziny prawa i osobistości życia publicznego.

Przewodniczący NRW, marszałek Mohammed Husejn Tantawi zwołał na 12 czerwca posiedzenie parlamentu, na którym ma zostać ustalony skład zgromadzenia konstytucyjnego.

Wojskowi już wcześniej wielokrotnie deklarowali, że podstawowe zasady konstytucji muszą być ustalone przed wybraniem następcy obalonego w lutym 2011 roku przez społeczną rewoltę prezydenta Hosniego Mubaraka. W dniach 16 i 17 czerwca odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich, w której zmierzą się ostatni premier z czasów Mubaraka Ahmed Szafik i kandydat Bractwa Muzułmańskiego Mohamed Mursi. Przekazanie przez NRW władzy nowemu prezydentowi ma się odbyć 30 czerwca.

Czytaj więcej w Money.pl
Zmieniają konstytucję tuż przed wyborami Problemem dla armii jest między innymi możliwość znalezienia się pod nadzorem cywilnego prezydenta, a co więcej - islamisty.
Kłócą się o konstytucję, więc rządzi armia To oznacza pogłębienie sporu w kluczowej dla demokratyzacji kraju sprawie.
Tyran pod respiratorem. Szpital zamiast krat? Możliwe, że Mubarak zostanie przeniesiony do szpitala - podała państwowa agencja prasowa Mena.
Tagi: rewolucja w egipcie, egipt, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz