Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Egipt: Uczestnicy starć staną przed sądem

0
Podziel się

190 uczestników starć pomiędzy muzułmanami i chrześcijanami osądzi sąd wojskowy.

Egipt: Uczestnicy starć staną przed sądem
(Mikdam/Dreamstime)
bEikwiWJ

190 uczestników starć, do których doszło w sobotę w Kairze między chrześcijanami i muzułmanami, stanie przed sądem wojskowym - poinformowała egipska armia. W starciach zginęło 10 osób, a około stu zostało rannych.

_ Najwyższa Rada Wojskowa zdecydowała, że wszyscy, którzy zostali aresztowani podczas wczorajszych (sobotnich) zajść, a więc 190 osób, staną przed Najwyższym Sądem Wojskowym _ - poinformowała egipska armia.

Wojsko, które przejęło władzę w następstwie rewolty, w wyniku której 11 lutego obalono prezydenta Hosniego Mubaraka, zapowiedziało, że zdecydowanie rozprawi się z odpowiedzialnymi za zamieszki w Kairze.

bEikwiWL

Wysoki rangą oficer egipskiej armii oświadczył w nocy z soboty na niedzielę, że armia _ nie pozwoli, aby jakikolwiek nurt narzucił w Egipcie swoją hegemonię _. Dodał, że wszystkie osoby biorące udział w podobnych zamieszkach będą mogły być aresztowane na podstawie nowych przepisów o zwalczaniu bandytyzmu.

Do starć doszło w dzielnicy Imbaba, położonej w południowo zachodnim rejonie stolicy Egiptu, po tym jak muzułmanie zaatakowali kościół Saint-Mina należący do chrześcijan obrządku koptyjskiego.

Napastnicy twierdzili, że chcieli oswobodzić kobietę-chrześcijankę, która - według nich - chciała przejść na islam i była siłą przetrzymywana w kościele. W ostatnich dniach muzułmanie wielokrotnie oskarżali mniejszość chrześcijańską, że stosując przemoc usiłuje zapobiec przechodzeniu jej członków na islam.

Według przedstawiciela parafii, ojca Herminy, ofiary śmiertelne sobotnich starć to koptowie, do których strzelali salafici (jedno ze skrajnych ugrupowań fundamentalistów islamskich - PAP).

bEikwiWR

Premier Egiptu Esam Szaraf przełożył swoją zagraniczną wizytę i zwołał w niedzielę nadzwyczajne posiedzenie rządu w sprawie ostatnich zajść.

Koptowie stanowią - według różnych szacunków - od 6 do 10 proc. ludności Egiptu i są najliczniejszą mniejszością chrześcijańską na Bliskim Wschodzie.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/62/t132158.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/mubarak;stanie;przed;sadem;za;zabojstwo,105,0,799081.html) Mubarak stanie przed sądem za zabójstwo? Proces grozi również byłemu ministrowi spraw wewnętrznych Egiptu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/129/t134785.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/walki;na;tle;religijnym;w;egipcie;sa;ofiary,192,0,790976.html) Walki na tle religijnym w Egipcie. Są ofiary Starcia wywiązały się, gdy chrześcijanie wyszli na demonstrację, by zaprotestować przeciwko podpaleniu w sobotę kościoła w Kairze.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/62/t132158.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/egipt;ma;nowy;rzad;ze;starymi;ministrami,137,0,776329.html) Egipt ma nowy rząd ze starymi ministrami Główni ministrowie z gabinetu Hosniego Mubaraka pozostali na stanowiskach.
bEikwiXm
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)