Notowania

strefa gazy
22.01.2014 06:55

Egipt otworzył przejście graniczne ze Strefą Gazy

W Strefie Gazy, jednym z najgęściej zaludnionych terytoriów świata, na 367 kilometrach kwadratowych mieszka 1,6 miliona Palestyńczyków.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EAST NEWS)

Egipt otworzył na trzy dni przejście graniczne Rafah do Strefy Gazy: pozostaje ono ważną bramą, przez którą docierają do Strefy niezbędne towary, odkąd w 2007 roku Izrael rozpoczął jej blokadę - podała lokalna palestyńska agencja prasowa Maan.

Wskutek niestabilnej sytuacji politycznej w Egipcie i obaw Kairu przed infiltracją ze strony islamskich ekstremistów władze egipskie tylko od czasu do czasu otwierają to przejście graniczne i utrzymują tam ścisłe kontrole.

Ograniczenia w legalnym ruchu granicznym stosowane przez władze Egiptu podyktowane są również napiętą sytuacją na półwyspie Synaj, gdzie wojsko egipskie prowadzi operacje przeciwko zbrojnym grupom radykalnych islamistów i przemytnikom korzystającym z tuneli wykopywanych nielegalnie pod granicą między Strefą Gazy a terytorium egipskim.

Tunele te, nieustannie zasypywane przez Egipcjan i ryte na nowo pod ziemią przez mieszkańców Strefy Gazy (jeden z najdłuższych, zasypanych na początku minionego roku, miał ponad kilometr długości) zasilają Strefę w minimum najniezbędniejszych towarów.

W Strefie Gazy, jednym z najgęściej zaludnionych terytoriów świata, na 367 kilometrach kwadratowych mieszka 1,6 miliona Palestyńczyków.

Czytaj więcej w Money.pl
Niepokoje w Strefie Gazy. Zginęli cywile Jest to pierwszy od ponad roku przypadek zabicia Izraelczyka przy granicy Strefy Gazy.
Ostre starcia w Strefie Gazy. Nie żyje 1 osoba Według źródeł palestyńskich izraelski czołg w asyście buldożera wjechał na kilkaset metrów w głąb południowej części Strefy Gazy, ostrzelał palestyński patrol, po czym się wycofał.
Armia rozbiera budynki przy granicy. Powód? Armia egipska rozbiera kryjące tunele budynki w szerokim do jednego kilometra pasie przy granicy ze Strefą Gazy.
Tagi: strefa gazy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz