Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Egipt: areszt wobec dziennikarzy Al-Dżaziry

0
Podziel się

Trzech dziennikarzy Al-Dżaziry, oskarżono o rozpowszechnianie informacji grożących bezpieczeństwu narodowemu.

Egipt: areszt wobec dziennikarzy Al-Dżaziry
(PAP/EPA)
bEqAtsER

Prokuratura w Egipcie poinformowała o zastosowaniu 15-dniowego aresztu wobec zatrzymanych trzech dziennikarzy Al-Dżaziry, oskarżonych o rozpowszechnianie informacji grożących bezpieczeństwu narodowemu. Według MSW zatrzymano ich za terroryzm.

Ministerstwo podało w komunikacie, że dziennikarze Al-Dżaziry - umieszczeni w prewencyjnym areszcie - są podejrzani o przynależność do _ terrorystycznego _ ugrupowania, powiązanego ze zdelegalizowanym Bractwem Muzułmańskim.

Egipskie siły bezpieczeństwa zatrzymały dziennikarzy w niedzielę. Wolności pozbawiono także członka Bractwa Muzułmańskiego, które od grudnia uznawane jest przez władze w Kairze za organizację terrorystyczną.

bEqAtsET

Władze oskarżyły wcześniej telewizję o nielegalne nadanie programu, w którym wystąpił członek Bractwa. Według władz _ wynajmował on dwa apartamenty w hotelu w Kairze, gdzie spotykał się z innymi członkami organizacji i zamienił te apartamenty w centrum prasowe _.

Według anglojęzycznego kanału telewizji nadającej z Kataru, prokuratura wydała nakaz osadzenia w areszcie szefa kairskiego biura Al-Dżaziry Mohameda Adela Fahmy'ego, który pracował też dla CNN, Australijczyka Petera Greste'a, wcześniej zatrudnionego przez BBC, i egipskiego producenta Bahera Mohameda. Aresztowanego razem z nimi kamerzystę Mohameda Fawziego zwolniono.

Al-Dżazira skrytykowała decyzję prokuratury. Jak powiedział generalny dyrektor stacji Al Anstey, _ jest skandalem, żeby poważni dziennikarze byli traktowani w ten sposób _. Dodał, że oskarżenia pod adresem dziennikarzy są _ fałszywe i bezpodstawne _.

Egipskie władze oskarżają Al-Dżazirę o wspieranie Bractwa Muzułmańskiego w swoich relacjach od czasu obalenia 3 lipca związanego z tą organizacją prezydenta Mohammada Mursiego.

bEqAtsEZ

Oprócz zatrzymanych w niedzielę, w areszcie przebywają inni dziennikarze Al-Dżaziry, m.in. zatrzymany 14 lipca Abdallah El-Szami, który uczestniczył w krwawo rozpędzonej demonstracji zwolenników Mursiego w Kairze.

W poniedziałek Komitet Ochrony Dziennikarzy (CPJ) podał, że Egipt w 2013 roku był trzecim, po Syrii i Iraku, najbardziej niebezpiecznym dla dziennikarzy krajem. Zginęło tam sześciu dziennikarzy.

Kairskie biuro Al-Dżaziry jest zamknięte od 3 lipca, kiedy to siły bezpieczeństwa, w kilka godzin po obaleniu islamistycznego prezydenta Mohammeda Mursiego, wkroczyły do siedziby telewizji.

Od obalenia i aresztowania Mursiego członkowie Bractwa Muzułmańskiego i zwolennicy byłego szefa państwa stali się obiektem represji ze strony nowych władz. Zginęło ponad 1000 osób. Tyle samo ludzi aresztowano; za kratki trafiło niemal całe kierownictwo islamistycznego ruchu.

bEqAtsFa

Wpisaniu Bractwa Muzułmańskiego na listę organizacji terrorystycznych towarzyszy zakaz demonstracji, pod groźbą pięciu lat więzienia - podało MSW Egiptu. Taka sama kara grozi za posiadanie w formie pisemnej lub innej nauk Bractwa - dodał resort. Mursi był jedynym wybranym demokratycznie przywódcą Egiptu.

Czytaj więcej w Money.pl
Aresztowano dziennikarzy telewizji Al-Dżazira Wcześniej władze w Kairze oskarżyły telewizję o nielegalne nadanie programu, w którym wystąpił członek Bractwa Muzułmańskiego.
Zbiorowe procesy i wyroki w Egipcie W zbiorowym procesie postawiono im wiele zarzutów: od wszczynania zamieszek po sabotaż.
Eksplozja bomby przed budynkiem wywiadu Rannych w wybuchu zostało czterech żołnierzy.
Studenci w Kairze starli się z policją Demonstranci popierający Bractwo Muzułmańskie, przez władze Egiptu uznane za organizację terrorystyczną podpalili dwa budynki.
bEqAtsFu
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)