Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Egipski sąd skazał Niemców za kradzież bloków z piramidy Cheopsa

0
Podziel się:

Według przedstawicieli sądu w egipskiej prowincji Giza trzej Niemcy, których przedstawiono jako naukowców, ukradli m.in. fragmenty kamiennego kartusza z wpisanym imieniem faraona.

Egipski sąd skazał Niemców za kradzież bloków z piramidy Cheopsa
(Money.pl/Tomasz Bonek)

Egipski sąd skazał wczoraj na pięć lat więzienia sześciu Egipcjan i zaocznie trzech Niemców za kradzież fragmentów kamiennych bloków pochodzących z piramidy Cheopsa w Gizie.

Według przedstawicieli sądu w egipskiej prowincji Giza trzej Niemcy, których przedstawiono jako naukowców, ukradli m.in. fragmenty kamiennego kartusza z wpisanym imieniem faraona. Z aktu oskarżenia wynika, że Niemcy mieli zabrać próbki rzekomo w celu ich analizy i zweryfikowania teorii, zgodnie z którą piramida, uznana za jeden z siedmiu cudów świata, miała powstać znacznie przed rokiem 2500 p.n.e.

Za pomoc w kradzieży skazano także sześciu Egipcjan - trzech pracowników ministerstwa ds. starożytności, dwóch strażników w piramidzie i dyrektora jednego z biur podróży.

O zuchwałej kradzieży władze poinformowały pod koniec 2013 roku; w sierpniu tego roku przekazano, że łupy zostały odzyskane.

Także we wtorek egipski wymiar sprawiedliwości podał, że sąd polecił otwarcie śledztwa mającego na celu zbadanie roli, jaką odegrał w tej sprawie były minister stanu ds. zabytków starożytności (od stycznia do lipca 2011 roku), znany egiptolog Zahi Hawas; jego działalność, a także powiązania z biznesem turystycznym i reżimem obalonego w 2011 r. prezydenta Hosniego Mubaraka były źródłem kontrowersji.

Czytaj więcej w Money.pl
Skradli bramę z obozu w Dachau. Znikł napis... Skradziony fragment, który jest częścią wielkiej bramy wejściowej, mierzy około 190 cm na 95 cm. Policja mówi o sprawcy lub sprawcach; nie wyklucza, że do wywiezienia bramy użyto pojazdu.
Wystąpili w filmie. 3 lata więzienia za obrazę Egipskie prawo nie zakazuje wprost homoseksualizmu. Jest on jednak odrzucany w kulturze islamskiej jako ciężka zbrodnia. Sąd wymierzając wyrok oparł się więc na przepisach dotyczących moralności.
Terroryści w Egipcie skazani. 20 lat więzienia Skazani to jeden z przywódców Bractwa Mohamed el-Beltagi, znany islamistyczny kaznodzieja Safwat Higazy oraz niski rangą członek Bractwa.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)