Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Edward Snowden znalazł obrońce i zniknął

0
Podziel się:

Sędzia zaznaczył jednak, że zanim podejmie ostateczną decyzję, musi spotkać się z klientem. Ten jednak zapadł się pod ziemię.

Baltazar Garzon
Baltazar Garzon (Rex Features/EAST NEWS)

Hiszpański sędzia, Baltazar Garzon chce bronić Amerykanina. Informację taką podał portal Wikileaks, a Garzon potwierdził ją w rozmowie z hiszpańską rozgłośnią radiową Cadena SER. Tymczasem poszukiwany przez amerykańskie służby były agent CIA zniknął. Nie było go na pokładzie samolotu lecącego do Hawany. Najprawdopodobniej nie ma go również na lotnisku Szeremietiewo.

Sędzia zaznaczył jednak, że zanim podejmie ostateczną decyzję, musi spotkać się z klientem. Podobnie było w przypadku Juliana Assange. Baltazar Garzon najpierw spotkał się z nim w ambasadzie Ekwadoru w Londynie a potem zgodził się pokierować zespołem obrońców fundatora Wikileaks.

To na jego portalu zawieszono komunikat informujący, że cały zespół adwokatów broniący Assange jest zainteresowany prawną obroną Edwarda Snowdena. Garzon przebywa teraz na Haiti, skąd telefonicznie potwierdził doniesienia.

Podkreślił jednak, że wcześniej musi dokładnie przestudiować sprawę i porozmawiać ze Snowdenem. Garzon zasłynął przed laty z próby postawienia przed sądem Augusto Pinocheta. W 2010 został zawieszony w prawach wykonywania zawodu za założenie nielegalnych podsłuchów w aferze korupcyjnej. Od tamtej pory zajmuje się obroną praw człowieka.

Poszukiwany przez amerykańskie służby były agent CIA zniknął. Edwarda Snowdena nie było na pokładzie samolotu lecącego do Hawany. Najprawdopodobniej nie ma go również na lotnisku Szeremietiewo.

Snowden przyleciał do Moskwy niedzielnym rejsem z Hongkongu. Według niepotwierdzonych informacji noc spędził w strefie tranzytowej stołecznego lotniska. Dziś miał odlecieć na Kubę. Jednak jak zapewnia reporter telewizji Rossija24, lecący tym rejsem - Snowdena nie ma na pokładzie. Nie można jednak wykluczyć, że były agent CIA leci na Kubę w przebraniu członka załogi, albo inną drogą opuścił Rosję.

Pomoc w ukryciu go przed amerykańskimi służbami deklarowały trzy kraje: Kuba, Wenezuela i Ekwador. Dyplomaci tego ostatniego kraju przyznali, że - jeśli Snowden poprosi to bez problemów dostanie polityczny azyl.

Czytaj więcej w Money.pl
Chcą ekstradycji Snowdena. "Szpiegował" Amerykanie sformułowali przeciwko Snowdenowi zarzuty o popełnienie kradzieży i bezprawnego użycia mienia państwowego.
Pekin mówi o "zakłamaniu i arogancji USA" - _ Snowden wykazał się inicjatywą, demaskując ataki rządu USA na sieci internetowe w Hongkongu i w kontynentalnych Chinach _.
Pościg za agentem CIA. Ucieka do Ekwadoru USA ostrzegły państwa półkuli zachodniej, by nie wpuszczały na swe terytoria byłego pracownika amerykańskiego wywiadu Edwarda Snowdena, ściganego za ujawnienie tajnych informacji.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)