Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Edward Snowden wciąż nie złożył wniosku o azyl w Rosji

0
Podziel się:

Władze na Kremlu wyraziły zgodę na jego pobyt w kraju pod warunkiem, że Snowden całkowicie wyrzeknie się działań, które szkodzą USA.

Edward Snowden wciąż nie złożył wniosku o azyl w Rosji
(imago stock&people/EAST NEWS)

Snowden, ścigany przez wymiar sprawiedliwości USA za ujawnienie tajnych informacji, oświadczył, że zamierza ubiegać się o tymczasowy azyl w Rosji z zamiarem udania się docelowo do Ameryki Płd. Do rosyjskich służb migracyjnych nie wpłynął dotąd jego wniosek - poinformował Dyrektor Federalnej Służby Migracyjnej Rosji Konstantin Romodanowski.

Amerykanin od 23 czerwca przebywa w strefie tranzytowej moskiewskiego lotniska Szeremietiewo, której nie może opuścić, bo władze USA anulowały jego paszport.

Władze na Kremlu wyraziły zgodę na jego pobyt w kraju pod warunkiem, że Snowden całkowicie wyrzeknie się działań, które szkodzą USA. Znany rosyjski prawnik Genri Reznik, który w piątek spotkał się ze Snowdenem, powiedział, że Amerykanin przystał na ten warunek.

Snowden zwrócił się o azyl polityczny do ponad 20 państw, a trzy z nich - Wenezuela, Boliwia i Nikaragua - odniosły się pozytywnie do jego prośby; władze w Caracas twierdzą jednak, że nie otrzymały dotąd formalnego wniosku w tej sprawie.

30-letni Snowden ujawnił dziennikom _ Guardian _ i _ Washington Post _, że amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) prowadzi inwigilację elektroniczną na wielką skalę, obejmującą również sojuszników Stanów Zjednoczonych.

Czytaj więcej o tej sprawie w Money.pl
Wiedzą, gdzie jest Snowden. Widzieli się z nim Obecna na spotkaniu ze Snowdenem słoweńska dziennikarka Polona Frelich twierdzi, że Amerykanin wygląda na człowieka zmęczonego psychicznie i fizycznie.
Ameryka Południowa czuje presję USA Wspólny Rynek Południa MERCOSUR domaga się, by amerykańską aferą szpiegowską zajęła się Rada Bezpieczeństwa ONZ.
Snowden spotka się z obrońcami USA zarzucają Snowdenowi ujawnienie tajnych informacji.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)