Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Edward Snowden laureatem alternatywnego Nobla

0
Podziel się:

Szwedzkie MSZ wymówiło organizatorom lokal, gdzie w czwartek miała się odbyć uroczystość ogłoszenia laureatów.

Edward Snowden
Edward Snowden (youtube.com)

Amerykanin został jednym z laureatów Nagrody Right Livelihood Award - podała w Sztokholmie fundacja przyznająca to wyróżnienie.

Szwedzkie MSZ wymówiło organizatorom lokal, gdzie w czwartek miała się odbyć uroczystość ogłoszenia laureatów.

Nagrodę honorową Right Livelihood Award, nazywaną alternatywnym Noblem, przyznano Snowdenowi _ za odwagę i umiejętności, jakimi się wykazał, ujawniając bezprecedensowy zakres nadzoru państwa poza demokratyczną kontrolą (...) _. Amerykanin otrzyma ją wspólnie z redaktorem naczelnym _ Guardiana _ Alanem Rusbridgerem, który zdecydował o publikacji rewelacji Snowdena.

Pozostałymi laureatami są obrońcy praw człowieka: Pakistanka Asma Jahangir oraz Basil Fernando z Hongkongu, a także amerykański ekolog Bill McKibben.

O tegorocznych nagrodach Fundacja Right Livelihood poinformowała niespodziewanie w na swojej stronie informacyjnej. Konferencja miała się odbyć jutro w międzynarodowym centrum prasowym Ministerstwa Spraw ZagranicznychSpraw Zagranicznych, ale w ostatniej chwili _ ze względów bezpieczeństwa _ organizatorom wymówiono lokal. Według przedstawicieli fundacji miało się to stać po przekazaniu MSZ nazwisk tegorocznych laureatów.

Szwedzkie media przypominają, że władze Szwecji wiosną tego roku wykreśliły Snowdena z listy gości zaproszonych na międzynarodową konferencję o internecie w Sztokholmie.

Wręczenie nagród Right Livelihood Award odbywa się co roku w grudniu w Riksdagu, szwedzkim parlamencie. Na razie nie wiadomo, czy tym razem uroczystość odbędzie się w tym miejscu.

Nagrody fundacji Right Livelihood przyznawane są od 1985 roku osobom lub organizacjom, których dorobek nie znajduje uznania wśród członków komitetów noblowskich. Alternatywnego Nobla ustanowił w 1980 roku szwedzko-niemiecki filantrop Jakob von Uexkull.

Snowden, były współpracownik amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA), jest ścigany przez władze USA, które chcą wytoczyć mu proces o zdradę. W 2013 roku uciekł z USA do Rosji, gdzie uzyskał czasowy azyl. Przedtem ujawnił tajne informacje o masowej inwigilacji zarówno obywateli USA, jak i obcokrajowców, w tym liderów państw sojuszniczych.

Czytaj więcej w Money.pl
Kontrowersyjna terapia. Leczą z mordercami W Szwecji istnieją oddzielne więzienia dla kobiet i mężczyzn, ale w opiece psychiatrycznej wszyscy są traktowani jako pacjenci.
Rosja naruszyła przestrzeń Szwecji Rząd w Sztokholmie uznał to za poważne naruszenie i zaprotestował wobec ambasadora.
Szwecja po wyborach. Kto w nowym rządzie? Według wstępnych wyników wyborów socjaldemokraci oraz dwaj ich potencjalni koalicjanci - Zieloni i postkomunistyczna Lewica - zdobyli łącznie 43,6 proc. głosów.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)