Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
e-sąd
27.07.2010 07:22

E-sąd spełnił nadzieje - 200 tys. spraw w pół roku

Prawie 182 tys. ze zgłoszonych spraw e-sąd już załatwił.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Extra Ketchup/CC/Flickr)

Coraz więcej obywateli korzysta z e-sądu. Ta internetowa forma postępowania upominawczego została uruchomiona w styczniu tego roku.

Ta forma postępowania sądowego cieszy się ogromnym zainteresowaniem Polaków, szczególnie wśród przedsiębiorców. _ - Mamy e-sąd, który działa od pół roku. Wpłynęło w tym czasie do niego 200 tys. spraw. Załatwiono - i to pokazuje tempo działania - 181.904. Nie wiem, jaki inny sąd mógłby się taka statystyką pochwalić _ - mówi rzeczniczka Ministerstwa Sprawiedliwości Joanna Dębek.

POSŁUCHAJ RZECZNICZKI RESORTU:

E-sąd jest jednym z wydziałów Sądu Okręgowego w Lublinie, jednak załatwia sprawy z terenu całego kraju.

Aby jeszcze bardziej usprawnić działanie e-sądu, Ministerstwo Sprawiedliwości zwiększy jego budżet o dodatkowe dwa miliony złotych oraz zatrudni kolejne 10 osób. Tymczasem, oszczędności poczynione przez resort dzięki wprowadzeniu e-sądów już wynoszą ponad 7 i pół miliona złotych.

Czym zajmuje się e-sąd?

Z elektronicznej ścieżki można skorzystać tylko w tak zwanym postępowaniu upominawczym. E-sąd zajmuje się sprawami z zakresu postępowania gospodarczego, czyli wydawaniem nakazów zapłaty wynikających na przykład z niezapłaconych rachunków. Takich spraw jest ponad milion rocznie.

Od podmiotów gospodarczych wymagany jest podpis elektroniczny, indywidualni obywatele muszą się zalogować i podać swoje dane.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/219/t81115.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/otwarto;pierwszy;e-sad,17,0,572689.html) Otwarto pierwszy e-sąd Zarejestrowało się już tysiąc użytkowników. Pierwsze pozwy będzie można składać za kilka dni.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/147/t35219.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/e-sad;rozpatrzy;sprawe;elektroniczne;postepowanie;upominawcze,168,0,419752.html) E-sąd rozpatrzy sprawę. Elektroniczne postępowanie upominawcze Powstanie e-sąd, który będzie rozpatrywał sprawy znacznie szybciej niż tradycyjny. Takie są założenia nowelizacji.
Tagi: e-sąd, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz