Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

E-sąd rozpatrzył już ponad milion spraw

0
Podziel się:

Działająca od stycznia 2010 roku instytucja rozpatruje najprostsze pozwy z całej Polski o zapłatę w trybie upominawczym.

E-sąd rozpatrzył już ponad milion spraw
(Lukajani/Dreamstime.com)

Działająca od stycznia 2010 roku instytucja rozpatruje drogą elektroniczną najprostsze pozwy z całej Polski o zapłatę w trybie upominawczym. Z danych Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że do końca ubiegłego tygodnia rozpatrzonych zostało 1 017 335 takich spraw, spośród 1 156 882, które wpłynęły. Dotyczą one głównie osób zalegających z opłatami za prąd czy telefon.

Wszystko odbywa się na drodze elektronicznej - od złożenia pozwu, po wydanie nakazu zapłaty i nadanie klauzuli natychmiastowej wykonalności. Jak wcześniej informował resort, do tej pory zaskarżono tylko niecałe 3 proc. z tych orzeczeń.

Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski zwrócił uwagę, że uruchomienie e-sądu odciążyło także tradycyjne placówki wymiaru sprawiedliwości. W większości sądów rejonowych wpływ spraw rozpoznawanych w trybie upominawczym i nakazowym zmniejszył się od 10 do 30 proc. w porównaniu z rokiem 2009, a w niektórych ten spadek wynosił nawet jedną trzecią spraw. - _ W praktyce oznacza to, że sędziowie i urzędnicy, którzy do tej pory zajmowali się tymi sprawami, mogą być aktywni na innych obszarach _ - powiedział minister.

Kwiatkowski pozytywnie ocenił także dotychczasowe funkcjonowanie elektronicznej księgi wieczystej, z której skorzystano już 17 mln razy. Publiczny, bezpłatny i powszechny dostęp przez internet do ksiąg wieczystych prowadzonych w postaci elektronicznej możliwy jest od połowy czerwca ubiegłego roku. Obecnie w Centralnej Bazie Danych Ksiąg Wieczystych spośród blisko 19 mln ksiąg ponad 12 mln zostało już zapisanych w formie elektronicznej. Zajmuje się tym kilkanaście ośrodków w całej Polsce.

Większej informatyzacji wymiaru sprawiedliwości ma służyć także, jak mówił minister, nowelizacja ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym. - _ W praktyce zrównuje ona znaczenie wydawanych dokumentów KRS w drodze elektronicznej z dokumentami pozyskiwanymi w formie papierowej _ - mówił. Zmiana ma też m.in. pozwolić na bezpłatnie uzyskiwanie informacji i dokumentów spółek kapitałowych zgromadzonych w KRS. Tę nowelizację Sejm przyjął jednogłośnie w piątek, trafiła ona teraz do Senatu.

Z badań przeprowadzonych przez Business Centre Club wśród swoich członków wynika, że blisko 95 proc. z nich pozytywnie ocenia realizację rządowych pomysłów dotyczących Krajowego Rejestru Sądowego.

Kolejne plany resortu mające w większym stopniu zinformatyzować wymiar sprawiedliwości, jak mówił minister, to wprowadzenie tzw. elektronicznego bankowego tytułu egzekucyjnego, który zastąpi tradycyjny bankowy tytuł egzekucyjny oraz informatyzacja postępowania o nadanie klauzuli wykonalności bankowemu tytułowi egzekucyjnemu.

Resort chce także m.in. zinformatyzować procedury zajęcia rachunku bankowego przez komornika, wprowadzić instytucję elektronicznej licytacji nieruchomości, ustanowić na potrzeby postępowania sądowego publicznych baz danych zawodowych pełnomocników, wprowadzić możliwość prowadzenia sądowego postępowania cywilnego na odległość - także między państwami.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/87/t77911.jpg ) ] (http://e-prawnik.pl/wiadomosci/informacje/polskie-sady-uwzglednia-zagraniczny-wyrok.html) Polskie sądy uwzględnią zagraniczny wyrok Koniec dowolności. Jeśli oskarżony był wcześniej karany w innym państwie Unii, sąd musi potraktować go jak recydywistę.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/48/t86832.jpg ) ] (http://e-prawnik.pl/wiadomosci/informacje/jest-sposob-na-wolna-prace-urzednikow.html) Jest bat na leniwych urzędników Jeżeli zbyt długo będą przeciągać twoją pracę, to mogą nawet stracić pracę.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/149/t20373.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/rejestracja;firmy;w;jeden;dzien,124,0,806012.html) Rejestracja firmy w jeden dzień Od stycznia wniosek o założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością prześlemy przez internet.
wiadomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)