Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

E-protokół w polskich sądach w 2017 roku

0
Podziel się:

- W projekcie tym chodzi przede wszystkim o transparentność postępowania sądowego, aby obywatel czuł się pewnie na sali rozpraw - mówi minister sprawiedliwości.

E-protokół w polskich sądach w 2017 roku
(EAST NEWS/Bartosz Krupa)

Pełnomocnik ministra sprawiedliwości ds. informatyzacji Jacek Gołaczyński zapowiedział dziś w Gdańsku, że w 2017 roku we wszystkich polskich sądach ma funkcjonować protokół elektroniczny, obejmujący sprawy cywilne i karne.

Podczas spotkania informacyjnego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku z udziałem sędziów i przedstawicieli lokalnych władz, Gołaczyński przypomniał, że wdrażanie e-protokołu w cywilnych sprawach sądowych rozpoczęto pod koniec 2011 roku.

Obecnie z protokołu elektronicznego korzystać można we wszystkich 11 sądach apelacyjnych i 45 okręgowych w kraju.

_ - W projekcie tym chodzi przede wszystkim o transparentność postępowania sądowego, aby obywatel czuł się pewnie na sali rozpraw _ - powiedział minister sprawiedliwości Marek Biernacki. Dodał, że możliwość nagrywania rozprawy (dźwięku i obrazu) może też wpływać na skrócenie czasu trwania procesu cywilnego.

Obecnie rozpoczęło się uruchamianie e-protokołu w sprawach cywilnych w sądach rejonowych na obszarze działania pięciu sądów apelacyjnych tj. gdańskiego, warszawskiego, krakowskiego, łódzkiego i białostockiego. Zakończenie tego etapu informatyzacji przebiegu rozprawy sądowej zaplanowano na luty 2015 r. W apelacji wrocławskiej protokół elektroniczny funkcjonuje od marca 2014 r.

_ - Dostępność protokołu elektronicznego ma być powszechna, co oznacza, że strona postępowania będzie mogła zapoznać się z protokołem elektronicznym w wersji audio-wideo zarówno w budynku sądu, jeżeli nie ma w domu komputera, jak i poprzez internetowy portal informacyjny. Poza tym, strona będzie mogła dostać płytkę z nagraniem audio _ - wyjaśnił Gołaczyński.

W listopadzie 2014 r. wchodzi w życie przepis nakazujący nagrywanie rozprawy w sądach także w sprawach dotyczących wykroczeń.

Według danych Ministerstwa Sprawiedliwości, miesięcznie utrwalanych jest za pomocą e-protokołu średnio 35 tys. rozpraw w sądach w całej Polsce.

Czytaj więcej w Money.pl
Ma 22 lata, zabił 16-latka. Grozi mu dożywocie 16-letni Marcin zginął od ciosów tępym narzędziem w głowę.
Spędzili 30 lat w więzieniu, mimo że byli niewinni Zgwałcenia i zamordowania 11-letnie Sabriny Buie domniemani sprawcy mieli dopuścić się w 1983 roku.
Surowe kary za terroryzm w Arabii Saudyjskiej Skazani oskarżeni byli także m.in. o porwanie obywatela obcego kraju, podszywanie się pod policjantów, walkę w zagranicznych konfliktach zbrojnych oraz nieposłuszeństwo wobec króla.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)