Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

E-call, czyli auto samo poinformuje o wypadku. Unia Europejska przygotowuje projekt

0
Podziel się:

System e-call będzie się łączył z numerem alarmowym 112 i przekazywał informacje o lokalizacji wypadku nawet jeśli kierowca i pasażerowie są nieprzytomni.

E-call, czyli auto samo poinformuje o wypadku. Unia Europejska przygotowuje projekt
bEJbTgUR

Usunięta kolejna przeszkoda na drodze do uruchomienia automatycznego systemu wzywania pomocy w autach. System e-call ma sprawić, że samochód sam zadzwoni z informacją o wypadku drogowym. Dziś unijni ministrowie zatwierdzili uzgodnienia dotyczące wymogów technicznych dla urządzeń montowanych w autach. Latem powinien to także zrobić Parlament Europejski.

System e-call będzie się łączył z numerem alarmowym 112 i przekazywał informacje o lokalizacji wypadku nawet jeśli kierowca i pasażerowie są nieprzytomni. To pozwoli służbom ratunkowym na szybszy przyjazd i daje tym samym większe szanse na uratowanie poszkodowanych. E-call będzie też można uruchomić ręcznie, naciskając przycisk w samochodzie.

Z powodu przeciągających się prac nad przepisami, system będzie montowany w nowych samochodach z opóźnieniem - nie od października tego roku, a od marca 2018. Unijne kraje, nadrabiając zaległości muszą teraz zagwarantować, że system zadziała. Do jesieni 2017 roku ma być gotowa odpowiednia infrastruktura pozwalająca na identyfikację połączenia e-call z każdego miejsca na drodze.

bEJbTgUT

Unijni eksperci zapewniają, że system będzie bezpłatny i dostępny dla wszystkich. Rozwiewają też wątpliwości - system nie pozwoli na śledzenie pojazdów. Pozostaje w uśpieniu i jest uruchamiany jak poduszka powietrzna, dopiero w momencie wypadku.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosja przestaje być strategicznym partnerem UE W środę Komisja Europejska opublikuje pakiet dokumentów, które skonkretyzują propozycję unii energetycznej. Ma on w założeniu poprawić bezpieczeństwo energetyczne UE, w tym zmniejszyć zależność od dostaw z Rosji.
13,5 mld euro dla Polski. Sejm przegłosował W tej sprawie parlament był wyjątkowo jednomyślny.
Co czwarty Europejczyk żyje w ubóstwie Skrajna bieda i wykluczenie społeczne - według raportu - są udziałem ponad 40 procent Rumunów, 35 procent Greków i 28 procent Włochów.
bEJbTgVu
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)