Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

E-administracja w Polsce. Andrzej Halicki zaskoczył: problemem jest urzędnicza niechęć

0
Podziel się:

W ocenie ministra rozwój e-usług w Polsce natrafia na trzy poważne bariery

E-administracja w Polsce. Andrzej Halicki zaskoczył: problemem jest urzędnicza niechęć
(Andrzej Zbranecki / East News)

Minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki powiedział w Toruniu, że głównymi problemami rynku e-usług w Polsce są niedostateczna infrastruktura, a także urzędnicza niechęć i brak skoordynowanych, przemyślanych działań.

Halicki był gościem 22. edycji Forum Gospodarczego w Toruniu - Welconomy Forum. - _ Pod względem e-usług jesteśmy w tyle w stosunku do naszych partnerów na Zachodzie. Jeżeli moim wyobrażeniem jako młodego człowieka było, aby mieszkać jak młodzi ludzie w Londynie czy Paryżu, to w wielu elementach ta nowoczesność jest już podobna. Natomiast jeżeli chodzi o aspekt technologiczny - cały czas nie _ - powiedział Halicki.

W ocenie ministra rozwój e-usług w Polsce _ natrafia na trzy poważne bariery _. Pierwsza z nich, jak mówił, dotyczy infrastruktury i wynikających z niej możliwości technicznych. Jak podkreślił Halicki, infrastruktura to _ bez wątpienia duże wyzwanie, związane także z nakładami _.

Zdaniem szefa MAC bardzo poważnym problemem jest również nieświadomość możliwości, jakie dają nowe technologie. _ - Nowa generacja rodzi się ze zdolnościami, których nie ma starsza. Młody człowiek żyje, wręcz oddycha w wirtualnym świecie. Ale jeśli chodzi o użytkową część tego zagadnienia, to nie mamy świadomości, że coś jest pożyteczne albo nie _ - powiedział minister.

Dodał, że z większości jego rozmów z urzędnikami na temat informatyzacji urzędów, np. elektronicznego obiegu dokumentów, wynika, że e-administracja nie tylko się nie opłaca, ale wręcz, że jest niebezpieczna dla samego urzędnika. _ - Jak mamy osiągnąć powszechność e-usług, jeżeli sami decydenci nie chcą nowoczesności u siebie, bo ważniejsza jest dla nich pieczątka i papier? To pewna mentalność polska, pewnego rodzaju pułapka _ - mówił Halicki.

Jak zaznaczył minister, ostatnim problemem e-usług w Polsce jest brak koordynacji działań, dlatego został powołany zespół, który będzie zajmował się koordynacją nie tylko wymiany informacji między resortami, ale także ze wszystkim uczestnikami procesu informatyzacji.

_ - Wszystko po to, aby przyjmując pewne standardy postępowania i kryteria nie tworzyć sytuacji, gdzie dwa podobne projekty realizujemy w różnych obszarach. Te projekty, które mają ze sobą współpracować, nie mają na to szansy, bo są niekompatybilne. Krótko mówiąc - cały obszar e-usług powinien być bardziej koordynowany i zrealizowany w dużo bardziej przemyślany sposób. Aby tak się stało, potrzebna jest długa wizja i konsekwentna realizacja _ - wskazał Halicki.

W obradach Forum Gospodarczego wziął udział również minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, który powiedział, że Polska powinna przygotować się na ewentualną migrację obcokrajowców z terenów objętych konfliktami zbrojnymi.

_ - Już dzisiaj jest grupa Ukraińców pracująca w Polsce. Z uwagi na uproszczone procedury dla państw Partnerstwa Wschodniego jest to dzisiaj najliczniejsza grupa - ok. 200 tys. osób. Często są zatrudnieni w sektorach, w których Polacy od kilku lat nie chcą podejmować pracy, jest to w dużej mierze sektor rolnictwa, gdzie wykonywane są prace sezonowe. To są prostsze zezwolenia i szybciej otrzymywane _ - podkreślił minister.

Kosiniak-Kamysz zaznaczył, że obecnie do Europy napływają emigranci m.in. z terenu Afryki Północnej, z Syrii i Libanu. _ Europa z każdej strony jest otoczona już dość poważną migracją ludności _ - dodał.

Minister podkreślił też, że w kraju są już polscy uchodźcy z Donbasu, którzy zostali zaproszeni i otoczeni opieką przez rząd, mieszkają w ośrodku na Mazurach.

Czytaj więcej w Money.pl
Minister wyśle ci SMS o korkach Nowy pomysł resortu cyfryzacji już kosztował ćwierć miliona złotych, w przyszłym roku pochłonie nawet cztery razy więcej.
Halicki mówi o zmianach w Platformie Minister atakuje też Państwową Komisję Wyborczą. _ Konieczny jest przegląd systemu _.
Zapłacimy dodatkowo za smartfony i tablety? Dziś na ten temat rozmawiali minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki i wiceminister kultury Andrzej Wyrobiec.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)