Notowania

broad peak
08.07.2013 07:41

Dziś raport w sprawie tragedii na Broad Peak

Jak potwierdza przewodniczący komisji Piotr Pustelnik jeszcze w weekend raport miał być wysłany do PZA droga elektroniczną.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Gregory Strauch/CC BY-NC-SA 2.0/Flickr)
Broad Peak

Pracowała nad nim specjalna komisja himalaistów i lekarzy. Ocieniali oni przebieg wyprawy organizowanej przez Artura Hajzera w ramach Programu _ Polski Himalaizm Zimowy _. Po zdobyciu ośmiotysięcznika podczas schodzenia zginęli Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski.

Jak potwierdza przewodniczący komisji Piotr Pustelnik jeszcze w weekend raport miał być wysłany do PZA droga elektroniczną. Wiadomo, że dokument będzie zawierał załączniki miedzy innymi list od rodziny Tomasza Kowalskiego. Jak powiedział brat zmarłego himalaisty Przemysław Kowalski -_ Mamy nadzieje, że komisja te nasze rozważania zawsze i w swoich wnioskach. _

Rodzina krytykuje w nim egoistyczny ich zdaniem postępowanie Adama Bieleckiego i Artura Małka, którzy nie czekali przy zejściu na swoich kolegów. - _ Nie mam nic do ukrycia _ - mówi Adam Bielecki - _ Czekam z niecierpliwością na opublikowanie tego raportu _ - dodaje.

Komisja zaleca PZA wstrzymanie się z opublikowaniem raportu do czasu zakończenia się wyprawy poszukiwawczej. Na Broad Peak działa brat zmarłego himalaisty Jacek Berbeka, raport ma być uzupełniony o nowe fakty, które przyniesie jego wyprawa.

5 marca na szczycie Broad Peak, jako pierwsi ludzie zimą, stanęli Adam Bielecki, Artur Małek, Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski. Podczas zejścia ze szczytu zaginęło dwóch ostatnich zdobywców szczytu. 8 marca zostali uznani za zmarłych przez kierownika wyprawy Krzysztofa Wielickiego.

Kilka dni temu niemiecko-austriacka wyprawa, która wcześniej była pod szczytem ośmiotysięcznika, na wysokości 7900 metrów natknęła się na ciało jednego z Polaków.

Czytaj więcej w Money.pl
Rodzina zmarłego alpinisty: mógli przeżyć Przytaczając treść rozmów pomiędzy himalaistami, rodzina Tomasza Kowalskiego punktuje błędy popełnione podczas wyprawy.
Ta atrakcja zabiła 220 osób Niezależnie od tego, jak dużo ułatwień jest dzisiaj dla komercyjnych ekspedycji w wysokie góry, nie jest to wyprawa dla każdego.
Polscy himalaiści zaginęli
Tagi: broad peak, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz