200 członków najbardziej aktywnego w Egipcie ugrupowania dżihadystycznego Bait al-Makdis zostanie osądzonych za _ terroryzm _, m.in. zamachy ze skutkami śmiertelnymi na siły porządkowe - podały wczoraj źródła sądowe. Daty procesu jeszcze nie wyznaczono.
Spośród 200 oskarżonych 102 przebywa obecnie w areszcie. Wszyscy będą odpowiadać za _ przynależność do organizacji terrorystycznej, czyny kryminalne, terroryzm i ataki na siedzibę policji w Kairze, w Delcie Nilu i na Synaju, jak również o zabicie co najmniej trzech wyższych oficerów, w tym generała policji _ - podało źródło cytowane przez AFP.
Od obalenia 3 lipca 2013 roku islamistycznego prezydenta Mohammeda Mursiego, wybranego rok wcześniej, do ataków Bait al-Makdis, która twierdzi, że inspiruje się Al-Kaidą, dochodzi niemal codziennie. Większość ataków na posterunki policji i obiekty wojskowe miało miejsce na półwyspie Synaj.
Według źródeł sądowych dochodzenie ujawniło, że Mursi podczas swojej prezydentury kontaktował się z kierownictwem tego ugrupowania. Od obalenia go władze uważają, że za zamachami przeprowadzanymi przez Bait al-Makdis stoją jego zwolennicy z Bractwa Muzułmańskiego, czemu ten wpływowy ruch islamu politycznego zaprzecza.
Dżihadyści są również oskarżani o _ szpiegostwo _ na rzecz palestyńskiego Hamasu, rządzącego w Strefie Gazy, na przygranicznych terenach pustynnego półwyspu Synaj, gdzie Bait al-Makdis ma kryjówki. Hamas był sprzymierzeńcem Egiptu za rządów Mursiego.
Ugrupowanie Bait al-Makdis - po arabsku _ partyzanci Świętego Domu _, znane także jako Ansar Jerusalem - powstało po rewolcie z 2011 roku, która obaliła w Egipcie prezydenta Hosniego Mubaraka. Początkowo koncentrowało swoje ataki na Izraelu. Kierowane faktycznie przez wojsko nowe władze, jak również Stany Zjednoczone i Wielka Brytania uznają to ugrupowanie za _ organizację terrorystyczną _.
Organizacja przyznaje się do przeprowadzenia w Egipcie najbardziej spektakularnych zamachów, w tym z użyciem samochodu pułapki przeciwko komendzie głównej policji w Kairze i zabójstwa w biały dzień na początku kwietnia generała policji w stolicy, jak również do zestrzelenia na Synaju wojskowego śmigłowca.
Czytaj więcej w Money.pl | |
---|---|
Zmusili do ucieczki 60 tysięcy ludzi Od stycznia w bratobójczej walce, przede wszystkim między Frontem al-Nusra i Islamskim Państwem Iraku i Lewantu, zginęły tysiące ludzi na północy Syrii. | |
Egipt: Ponad sto osób skazanych na więzienie Od odsunięcia od władzy prezydenta Mursiego (na zdj.) w lipcu 2013 roku tysiące jego zwolenników trafiły do więzienia, a setki w masowych procesach skazano na śmierć lub kary długoletniego więzienia. | |
Ataki w Egipcie. Wybuch uszkodził autobus Zamachowiec samobójca zdetonował ładunek wybuchowy w pobliżu punktu kontrolnego na Półwyspie Synaj zabijając, prócz siebie, jednego żołnierza. |