Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dżihadyści zajęli ponad 60 miejscowości zamieszkanych przez Kurdów

0
Podziel się:

Z kilkunastu spośród tych miejscowości wycofały się pod naporem przeciwnika Jednostki Ochrony Ludu Kurdyjskiego, jak nazywają się kurdyjskie oddziały samoobrony.

Dżihadyści zajęli ponad 60 miejscowości zamieszkanych przez Kurdów
(PAP/EPA)

Siły zbrojne Państwa Islamskiego prowadzące ofensywę w północnej Syrii zajęły w ciągu ostatnich dwóch dni 60 miejscowości w rejonie miasta Ajn al-Arab, zamieszkanym głównie przez ludność kurdyjską - poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Z kilkunastu spośród tych miejscowości wycofały się pod naporem przeciwnika Jednostki Ochrony Ludu Kurdyjskiego, jak nazywają się kurdyjskie oddziały samoobrony.

Obserwatorium nie ma informacji o losach ludności terenów opanowanych przez sunnickich fanatyków.

_ Sytuacja w samym Kobane (kurdyjska nazwa Ajn al-Arab) jest bardzo niebezpieczna _ - oświadczył w piątek po południu w rozmowie telefonicznej z agencją EFE rzecznik głównego ugrupowania politycznego syryjskich Kurdów, Partii Unii Demokratycznej (PYD) Nawaf Dżalil.

Siły zbrojne Państwa islamskiego mają na uzbrojeniu samochody pancerne i ciężką artylerię. Do obleganego Ajn al-Arab dotarły w ciągu ostatnich kilkudziesięciu godzin posiłki w postaci kurdyjskich ochotników, którzy przekroczyli turecką granicę. W odwrotnym kierunku przekraczają ją tysiące kurdyjskich uchodźców.

Nie jest jasne, czy pierścień oblężenia wokół miasta w ciągu ostatnich godzin zamknął się, czy też obrońcy utrzymali od strony północnej wolny _ korytarz _, przez który mogą do nich docierać posiłki z tureckiej części Kurdystanu.

Według tureckiej telewizji NTV władze tego kraju, które początkowo nie wpuszczały nowych uciekinierów, otworzyły dla nich w piątek granicę.

Nawaf Dżalil zwrócił się z apelem do _ wspólnoty międzynarodowej, do USA i do Unii Europejskiej _, aby podjęły działania w obronie Kurdów nie tylko stawiających opór oddziałom Państwa Islamskiego w Ajn al-Arab, ale także w innych syryjskich prowincjach zagrożonych wskutek ofensywy dżihadystów.

W Syrii ludność kurdyjska zamieszkuje w zwartych grupach przede wszystkim rejony Ajn al-Arab i Afrin na północnym wschodzie kraju i Aleppo na północy. Stanowi ona 9 proc. mieszkańców Syrii.

Czytaj więcej w Money.pl
Dwie Hiszpanki chciały dołączyć do Al-kaidy To pierwszy w Hiszpanii przypadek zatrzymania kobiet, które chciały dołączyć do dżihadystów.
Nawet oni ostrzegają przed islamistami Dowódca głównej siły powstańczej walczącej z reżimem Baszara el-Asada, ostrzegł przed _ katastrofą _, jaka grozi Syrii w związku z ofensywą dżihadystów.
Internet ulubioną bronią dżihadystów Terroryści islamscy werbują dżihadystów przez internet używając języka hiszpańskiego.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)