Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Dżihadyści z Państwa Islamskiego mogą zaatakować Europę i USA"

0
Podziel się:

Władze Arabii Saudyjskiej obawiają się, że radykalne Państwo Islamskie może zaatakować monarchię saudyjską i ostrzegają przed terrorystami.

"Dżihadyści z Państwa Islamskiego mogą zaatakować Europę i USA"
(Freedom House / Flickr (CC BY 2.0))

Król Arabii Saudyjskiej Abd Allah ostrzegł, że może do tego dojść, jeśli nie będzie zdecydowanej odpowiedzi międzynarodowej na terroryzm po opanowaniu przez dżihadystowskie Państwo Islamskie dużego terytorium w Iraku i Syrii.

Oświadczenie monarchy wydaje się - jak pisze agencja AP - mieć na celu skierowanie wojsk USA i NATO do walki z Państwem Islamskim i jego zwolennikami w regionie. Władze Arabii Saudyjskiej otwarcie popierają umiarkowanych syryjskich rebeliantów walczących z reżimem prezydenta Baszara el-Asada, ale obawiają się, że radykalne Państwo Islamskie może zaatakować monarchię saudyjską.

_ - Jestem pewien, że po miesiącu (dżihadyści) dotrą do Europy, a po kolejnym - do Ameryki _ - powiedział Abd Allah podczas piątkowego spotkania z ambasadorami w Rijadzie. Oficjalne media saudyjskie przytoczyły tę wypowiedź w sobotę.

_ - Terroryści ci nie znają pojęcia człowieczeństwa i byliście świadkami tego, że obcinają głowy zakładnikom i dają je dzieciom, by chodziły z nimi po ulicy _ - powiedział król, wzywając ambasadorów do bezpośredniego przekazania tego szefom swoich państw i rządów.

Państwo Islamskie od trzech lat walczy z umiarkowanymi rebeliantami, innymi ekstremistami i siłami Asada w Syrii. W Iraku od początku tego roku dochodzi do ataków sunnickich ekstremistów i ich zwolenników i kraj wciąż jest zdestabilizowany.

Czytaj więcej w Money.pl
USA zaatakują dżihadystów w Syrii? Reżim prezydenta Baszara el-Asada oświadczył, że wszelkie ataki amerykańskie muszą być uzgodnione z władzami w Damaszku.
Ławrow namawia do współpracy z Syrią Minister spraw zagranicznych Rosji oświadczył, że USA w przypadku Państwa Islamskiego zrobiły ten sam błąd, co z Al-Kaidą.
Szef dyplomacji Iranu: Nie chcemy wsparcia Szef irańskiej dyplomacji Mohammad Dżawad Zarif jest zdania, że władze irackie i kurdyjskie są w stanie zażegnać zagrożenie na własną rękę.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)