Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dżihadyści wysyłają dodatkowe siły do Kobane w Syrii

0
Podziel się:

Dla nich jest to strategiczna bitwa - jeśli zajmą Kobane, walka z Państwem Islamskim w Syrii będzie trwała bardzo długo.

Dżihadyści wysyłają dodatkowe siły do Kobane w Syrii
(PAP/EPA)

Dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS) wysyłają dodatkowych bojowników do miasta Kobane (Ajn al-Arab) na północy Syrii, o którego kontrolę walczą z lokalnymi siłami kurdyjskimi - poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

_ - Wysyłają bojowników z prowincji Ar-Rakka i Aleppo _, czyli swoich głównych bastionów na północy Syrii - powiedział szef Obserwatorium Rami Abdel Rahman. _ - Wysyłają nawet takie osoby, które nie mają wielkiego doświadczenia bojowego _ - dodał.

_ - Dla nich jest to strategiczna bitwa - jeśli zajmą Kobane, walka z Państwem Islamskim w Syrii będzie trwała bardzo długo. Ale jeśli im się to nie uda, będzie to poważny cios dla ich wizerunku _ - wyjaśnił Rahman.

Jego zdaniem od piątku, gdy islamiści zajęli siedzibę sztabu generalnego Kurdów na północy miasta, ok. kilometr od granicy z Turcją, IS nie odniosło większych sukcesów w Kobane. Dżihadyści kontrolują 40 proc. miasta, głównie część wschodnią, a także dzielnice na południu i zachodzie miasta.

Według szefa Obserwatorium bojownicy IS _ atakują na wielu frontach, ale następnie ich ataki są odpierane _. Dodał, że Kurdowie, których siły są mniejsze od islamistów, zaciekle bronią swego miasta.

Wczoraj 36 dżihadystów zginęło w wyniku kurdyjskich ataków, m.in. na pojazdy IS, które próbowały wjechać do Kobane. Tego dnia islamiści po raz pierwszy próbowali też dojść do granicy z Turcją, na północy Kobane, ale zostali powstrzymani przez kurdyjskich bojowników.

Międzynarodowa koalicja państw dowodzona przez USA przeprowadziła wczoraj wieczorem dziewięć ataków z powietrza na cele IS, głównie na wschodzie miasta. _ - Są zabici wśród dżihadystów, zniszczone też zostały pojazdy _ - podało Obserwatorium, które dysponuje siecią informatorów w różnych częściach Syrii.

Wczoraj Obserwatorium informowało, że od początku ofensywy IS w pobliżu Kobane 16 września zginęło około 550 ludzi. W toku ofensywy z miasta i okolic uciekło około 300 tys. osób; 200 tys. znalazło schronienie w sąsiedniej Turcji.

Według specjalnego wysłannika ONZ do Syrii Staffana de Mistury w mieście przebywa jeszcze około 700 cywilów, głównie osób starszych, a około 10-13 tys. zebrało się przy granicy z Turcją. Jeśli miasto zostanie zajęte przez islamistów, najpewniej dojdzie tam do masakry - ostrzegł.

Kobane ma znaczenie strategiczne ze względu na swe położenie - zdobywając je, islamiści uzyskaliby bezpośredni dostęp do okupowanych przez siebie prowincji Aleppo i Ar-Rakka na wschodzie Syrii, a także kontrolowaliby 400-kilometrowy odcinek liczącej około 900 km granicy syryjsko-tureckiej.

Czytaj więcej w Money.pl
Klęska Kurdów w Syrii jest nieunikniona Bojownicy Państwa Islamskiego znów szturmują miasto przy granicy z Turcją.
Turcja nie pomoże Kobane. ONZ apeluje... Ostatnie wypowiedzi Erdogana są komentowane przez turecką opozycję jako potwierdzenie, że prezydent nie pójdzie na żadne koncesje polityczne w sprawie Kurdów.
Kurdowie głodują w Brukseli. Chcą pomocy Kurdowie protestują przeciw słabej reakcji świata na dramat słabo uzbrojonych i niezbyt licznych obrońców Kobane, oblężonego przez przeważające i świetnie uzbrojone wojska Państwa Islamskiego.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)