Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dżihadyści w Egipcie. Siedmiu islamistów skazanych na śmierć

0
Podziel się:

Skazanym zarzuca się także współpracę z Al-Kaidą - poinformowały dziś źródła sądowe.

Dżihadyści w Egipcie. Siedmiu islamistów skazanych na śmierć
(Bora S. Kamel / Flickr (CC BY-NC-SA 2.0))

Egipski sąd skazał na śmierć siedmiu islamistów oskarżonych o udział w ataku na policjantów na półwyspie Synaj w 2013 roku. Zginęło w nim 25 funkcjonariuszy. Skazanym zarzuca się także współpracę z Al-Kaidą - poinformowały dziś źródła sądowe.

Wśród skazanych jest znany islamistyczny bojownik Adel Habara. Wyroki zostały już formalnie zatwierdzone przez wielkiego muftiego Egiptu, zgodnie z wymogami egipskiego prawa; opinia muftiego ma jednak charakter niewiążący. Trzech innych oskarżonych w tej samej sprawie skazano na dożywotnie więzienie, a 22 - na 15 lat więzienia.

W sierpniu ubiegłego roku islamistyczni napastnicy ostrzelali pociskami rakietowymi dwa policyjne mikrobusy na półwyspie Synaj. Funkcjonariusze jechali do miasta Rafah na granicy z palestyńską Strefą Gazy. Do ataku doszło kilka tygodni po obaleniu przez armię wywodzącego się z Bractwa Muzułmańskiego prezydenta Egiptu Mohammeda Mursiego. Po obaleniu szefa państwa w całym kraju, przede wszystkim na Synaju, dochodziło do wielu zamachów bombowych i ataków na policjantów i żołnierzy.

W ostatnich miesiącach armia rozpoczęła na północy półwyspu zakrojoną na szeroką skalę ofensywę, wymierzoną głównie w islamistyczną organizację Ansar Bajt el-Makdis. Jej bojownicy przyznali się do wielu ataków, a w tym miesiącu przyrzekli wierność Państwu Islamskiemu, które zajęło znaczne obszary Iraku i Syrii.

Członkowie Ansar Bajt el-Makdis twierdzą, że ich celem jest odwet za krwawe stłumienie przez władze ruchu sprzeciwu wobec obalenia Mursiego. W starciach z policją i wojskiem zginęło ponad 1,4 tys. zwolenników obalonego prezydenta, a ponad 15 tys. zostało aresztowanych.

Czytaj więcej w Money.pl
Egipskie samoloty bombardują Libię _ - Egipcjanie bombardują nas dzień i noc i chcą tylko doprowadzić do podziałów, abyśmy skierowali przeciw sobie broń - _mówi dowódca zastrzegający swoją anonimowość.
Dziesięciu islamistów skazanych na śmierć Egipski sąd skazał zaocznie na śmierć 10 członków Bractwa Muzułmańskiego oskarżonych o prowokowanie rozruchów i zakłócanie ruchu ulicznego.
Śmigłowce dla Egiptu. USA odmrażają pomoc _ - Naszym zdaniem te nowe śmigłowce pomogą egipskiemu rządowi zwalczać ekstremistów, którzy zagrażają bezpieczeństwu USA, Egiptu i Izraela - _ oświadczył rzecznik Pentagonu kontradmirał John Kirby.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)