Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dzihadyści docierają do stref walk statkami wycieczkowymi

0
Podziel się:

Europejczycy zamierzający przyłączyć się do dżihadystów coraz
częściej rezygnują z podróży lotniczych do stref walk na Bliskim Wschodzie na rzecz podróży na pokładzie statków wycieczkowych.

Dzihadyści docierają do stref walk statkami wycieczkowymi
(PAP/EPA)
bEKAIVmd

Europejczycy zamierzający przyłączyć się do dżihadystów coraz częściej rezygnują z podróży lotniczych do stref walk na Bliskim Wschodzie na rzecz podróży na pokładzie statków wycieczkowych; unikają w ten sposób kontroli - ostrzegł w czwartek Interpol.

Międzynarodowa organizacja policji wezwała kraje do nasilenia kontroli we wszystkich węzłach komunikacyjnych - _ na lotniskach, ale w coraz większym stopniu również na statkach wycieczkowych _.

Sekretarz generalny organizacji Ronald Noble przyznał w czasie zgromadzenia ogólnego Interpolu, odbywającego się w tym tygodniu w Monako, że jednym z celów dżihadystów jest Turcja, skąd następnie przedostają się do Syrii. Nie sprecyzował, do jakich jeszcze krajów trafiają przyszli dżihadyści; nie podano też żadnych liczb.

bEKAIVmf

Pierre St. Hilaire, dyrektor ds. zwalczania terroryzmu, powiedział agencji AP, że planujący przyłączenie się do dżihadystów wiedzą, że lotniska są ściśle monitorowane i dlatego wybierają inne środki transportu.

Są dowody, że ludzie, głównie z Europy, podróżują przede wszystkim do miasta portowego Izmit w północno-zachodniej Turcji, ale także do innych miejsc, żeby włączyć się do walk - dodał.

Według przedstawicieli Interpolu zjawisko to obserwuje się od mniej więcej trzech miesięcy.

Tureckie władze informują, że w minionych miesiącach deportowały setki domniemanych zagranicznych dżihadystów zatrzymanych na lotniskach lub dworcach autobusowych.

bEKAIVml

W niedawnym raporcie ONZ szacowała, że w szeregach Państwa Islamskiego (IS) i innych ekstremistycznych ugrupowań w Syrii i Iraku walczy 15 tys. zagranicznych dżihadystów z ponad 80 krajów.

Czytaj więcej w Money.pl
Szwajcarzy udaremnili próbę ataku terrorystów Nie wiadomo gdzie miał się odbyć planowany zamach.
To problem, który Stany traktują poważnie Większość mieszkańców Stanów traktuje serio działania dżihadystów i popiera ataki lotnicze na pozycje Państwa Islamskiego.
bEKAIVmG
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)