Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dżihad na świecie. Rośnie baza danych Interpolu

0
Podziel się:

Uruchomiona półtora roku temu przez Interpol międzynarodowa baza danych na temat zagranicznych dżihadystów liczy już 1300 nazwisk.

Dżihad na świecie. Rośnie baza danych Interpolu
(sqback/cc/sxc.hu)

Uruchomiona półtora roku temu przez Interpol międzynarodowa baza danych na temat zagranicznych dżihadystów liczy już 1300 nazwisk, dostarczonych przez władze policyjne 33 państw - poinformował sekretarz generalny Interpolu Ronald Noble.

Występując na konferencji w Paryżu powiedział również, że jego organizacja rozważa udostępnienie swego oddzielnego rejestru zgubionych i skradzionych paszportów bankom, hotelom oraz liniom lotniczym i żeglugowym. Obecnie mogą z niego korzystać tylko rządy, służby ochrony granic i formacje policyjne.

Projekt rezolucji, którą jak się oczekuje uchwali Rada Bezpieczeństwa ONZ, wzywa rządy do przeciwdziałania rekrutowaniu i przewożeniu osób zamierzających przyłączyć się w innych krajach do ugrupowań terrorystycznych, takich jak Państwo Islamskie. Noble określił to jako punkt wyjściowy oraz impuls, który może wspomóc rozszerzanie bazy danych.

_ - Kwestia polega na tym, jak możemy zapobiec tym podróżom i zakłócić je. Ideą Interpolu jest doprowadzenie do udziału w tym linii lotniczych, hoteli, banków, towarzystw żeglugowych - by terrorystom trudniej było wykorzystywać skradzione dokumenty z inną tożsamością w celu przedostawania się z jednego kraju do drugiego _ - powiedział Noble agencji AP po wygłoszeniu przemówienia.

Według niego malezyjskie tanie linie lotnicze AirAsia testują system i wykryły 43 osoby ze skradzionymi dokumentami podróży. W Francji Interpol uruchomił niewielki projekt pilotażowy w celu ustalenia, w jaki sposób kartoteka może być wykorzystywana przez system bankowy.

Noble zaznaczył jednocześnie, że zahamowanie napływu zagranicznych dżihadystów w strefy konfliktów wymaga, by państwa czyniły użytek z istniejących już systemów. Tymczasem tylko kilka spośród 26 krajów europejskich, które zniosły kontrole na swych wspólnych granicach, regularnie sprawdza zestawianą przez Interpol bazę danych na temat skradzionych dokumentów.

Czytaj więcej w Money.pl
12 Amerykanów walczy u boku islamistów FBI donosi o 15 tys. zagranicznych bojowników w szeregach Pańswta Islamskiego
Dżihadyści zajęli ponad 60 miast Kurdów Z kilkunastu spośród tych miejscowości wycofały się pod naporem przeciwnika Jednostki Ochrony Ludu Kurdyjskiego, jak nazywają się kurdyjskie oddziały samoobrony.
Wojna z dżihadystami. Holandia da samoloty? Ta propozycja ma być przedyskutowana na cotygodniowym jutrzejszym posiedzeniu rządu Holandii i musiałaby być zatwierdzona przez parlament.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)