Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dziennikarze nie będą karani za zniesławienie

0
Podziel się:

Przestępstwem nie będzie ujawnienie informacji ze śledztwa, jeżeli to służy społeczeństwu.

Dziennikarze nie będą karani za zniesławienie
(Khz/Dreamstime)

Minister sprawiedliwościKrzysztof Kwiatkowskizapowiedział zmianę przepisów dotyczących ujawniania przez dziennikarzy informacji ze śledztwa. Kara więzienia za zniesławienie przez dziennikarzy ma być zniesiona.

Resort sprawiedliwości zaproponował zniesienie kwalifikacji prawnej zniesławienia przez media, za co grozi od grzywny do 2 lat więzienia i pozostawienie jedynie zwykłej formy zniesławienia - za które nie groziłaby już kara więzienia, lecz grzywna lub ograniczenie wolności.

Jeśli chodzi o przepisy o zakazie ujawniania - bez zgody prokuratora lub sądu - informacji ze śledztwa lub procesu, resort sprawiedliwości proponuje dodanie nowego paragrafu.

ZOBACZ TAKŻE: Prokuratura przedstawiła zarzut dziennikarzowi TVN24
W jego myśl - nie jest przestępstwem ujawnienie informacji ze śledztwa, które służy interesowi publicznemu, nie zagraża w istotny sposób dobru śledztwa ani nie naraża na szwank interesu osób trzecich.

_ - Mam nadzieję, że posłowie i senatorowie, którzy deklarują, że wolność słowa jest im bliska, poprą te zmiany - _ powiedział minister Kwiatkowski.

Zmiany w prawie zapowiedziano po postawieniu zarzutów dziennikarzom Krzysztofowi Skórzyńskiemu z TVN24 i Mariuszowi Gierszewskiemu z Radia ZET. Zarzucono im informacji ze śledztwa gdy opublikowali zeznania prokuratorów ws. akcji CBA w resorcie rolnictwa, która doprowadziła do dymisjiAndrzeja Leppera.

Stanowisko stracił w związku z tym zastępca prokuratora okręgowego w Krakowie Jan Kościsz.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)