Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dziennikarze Al-Dżaziry zatrzymani przez egipskie władze

0
Podziel się:

Wcześniej władze w Kairze oskarżyły telewizję o nielegalne nadanie programu, w którym wystąpił członek Bractwa Muzułmańskiego.

Dziennikarze Al-Dżaziry zatrzymani przez egipskie władze
(flyvancity/CC/Flickr)

Katarska telewizja Al-Dżazira poinformowała, że egipskie siły bezpieczeństwa zatrzymały czterech dziennikarzy stacji. Wcześniej władze w Kairze oskarżyły telewizję o nielegalne nadanie programu, w którym wystąpił członek Bractwa Muzułmańskiego.

_ Państwowe siły bezpieczeństwa otrzymały sygnał, że członek Bractwa Muzułmańskiego wynajmował dwa apartamenty w hotelu w Kairze, gdzie spotykał się z innymi członkami organizacji i zamienił te apartamenty w centrum prasowe _ - poinformowało egipskie MSW w komunikacie.

Podczas akcji zatrzymano czterech pracowników stacji: australijskiego dziennikarza pracującego dla telewizji Petera Greste'a, dwóch producentów i kamerzystę. Wolności pozbawiono także członka Bractwa Muzułmańskiego, które od grudnia jest uznawane przez władze w Kairze za organizację terrorystyczną.

_ Prowadzili transmisje na żywo, które zagrażały bezpieczeństwu państwa poprzez rozpowszechnianie plotek i fałszywych informacji na antenie katarskiej telewizji Al-Dżazira _ - podkreślił resort spraw wewnętrznych.

Zaznaczono także, że podczas akcji służb bezpieczeństwa zarekwirowano sprzęt należący do stacji, w tym urządzenia do prowadzenia transmisji.

Kairskie biuro Al-Dżaziry jest zamknięte od 3 lipca, kiedy to siły bezpieczeństwa, w kilka godzin po obaleniu islamistycznego prezydenta Mohammeda Mursiego, dokonały nalotu na siedzibę telewizji.

Od obalenia i aresztowania Mursiego 3 lipca członkowie Bractwa Muzułmańskiego i zwolennicy byłego szefa państwa stali się obiektem represji ze strony nowych władz. Zginęło ponad 1000 osób. Tyle samo ludzi aresztowano; za kratki trafiło niemal całe kierownictwo islamistycznego ruchu.

Wpisaniu Bractwa Muzułmańskiego na listę organizacji terrorystycznych towarzyszy zakaz demonstracji, pod groźbą pięciu lat więzienia - podało MSW Egiptu. Taka sama kara grozi za posiadanie w formie pisemnej lub innej nauk Bractwa - dodał resort.

Mursi był jedynym wybranym demokratycznie przywódcą Egiptu.

Czytaj więcej w Money.pl
Studenci w Kairze starli się z policją Demonstranci popierający Bractwo Muzułmańskie, przez władze Egiptu uznane za organizację terrorystyczną podpalili dwa budynki.
John Kerry broni Bractwo Muzułmańskie Sekretarz stanu USA skrytykował decyzję egipskiego rządu o oficjalnym uznaniu Bractwa za organizację terrorystyczną.
Niedawno rządzili. Teraz trafili na czarną listę Co najmniej 18 członków Bractwa Muzułmańskiego zostało zatrzymanych pod zarzutami terroryzmu. Wczoraj ta organizacja, do niedawna pełniąca władzę w Egipcie, trafiła na czarną listę rządu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)