Notowania

wiadomości
28.12.2013 14:29

Dziemianczuk wróci do Warszawy już jutro

18 grudnia Duma Państwowa podjęła zainicjowaną przez prezydenta Władimira Putina uchwałę o amnestii, która objęła także działaczy Greenpeace'u.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Działacz był jednym z 30 aktywistów Greenpeace zatrzymanych na Morzu Barentsa. Mieszkaniec Trójmiasta i zarazem pracownik Uniwersytetu Gdańskiego został aresztowany 19 września wraz z 30-osobową załogą statku Arctic Sunrise.

Rzecznik Greenpeace Polska Jacek Winiarski zaznaczył w sobotę w rozmowie z PAP, że _ na lotnisku nie będzie żadnej konferencji prasowej _. _ Tomek jest zmęczony i prosił, żeby pozwolić mu na pobyt z najbliższymi i z lotniska pojedzie gdzieś do rodziny na kilka dni _ - tłumaczył.

Winiarski poinformował, że po przylocie przewidywane jest krótkie, kilkuminutowe wystąpienie Dziemianczuka, w którym ma podziękować mediom za zainteresowanie i zaprosić na konferencję prasową. Poinformował, że 3 stycznia w centrum prasowym PAP w Warszawie ma się odbyć konferencja prasowa z udziałem działacza.

W ostatnich dniach na skutek amnestii prezydenta Rosji zamknięto sprawy wszystkich 30 członków załogi statku _ Arctic Sunrise _, z którego pokładu 18 września ekolodzy usiłowali dostać się na należącą do koncernu paliwowego Gazprom platformę wiertniczą Prirazłomnaja na Morzu Barentsa.

Aktywiści przejmując platformę, chcieli zaprotestować przeciwko wydobywaniu ropy naftowej w Arktyce. Interweniowała straż przybrzeżna Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), która zatrzymała statek i odholowała go do Murmańska, na północy Rosji. Sąd rejonowy w tym mieście nakazał aresztowanie na dwa miesiące wszystkich członków załogi - 30 osób, w tym 26 cudzoziemców z 18 państw.

Początkowo Komitet Śledczy oskarżał ich o terroryzm, jednak później postawił im zarzut piractwa, za co groziło im do 15 lat pozbawienia wolności w kolonii karnej. 23 października Komitet zakomunikował, że zmienił oskarżonym kwalifikację czynu z _ piractwa _ na _ chuligaństwo _. Wszyscy zatrzymani w końcu listopada zostali zwolnieni za kaucją, a wcześniej przewiezieni z Murmańska do Petersburga.

18 grudnia Duma Państwowa podjęła zainicjowaną przez prezydenta Władimira Putina uchwałę o amnestii, która objęła także działaczy Greenpeace'u. Amnestię ogłoszono z okazji 20. rocznicy uchwalenia rosyjskiej konstytucji.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/51/m283187.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/rosja;aktywisci;greenpeace;oskarzeni;o;terroryzm,186,0,1385658.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Aktywiści Greenpeace oskarżeni o terroryzm Aktywistom ze statku _ Arctic Sunrise _, zatrzymanego na Morzu Barentsa przez straż przybrzeżną Rosji, postawiono też zarzuty nielegalnej działalności naukowo-badawczej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/24/m293400.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/ekolodzy;greenpeace;wyjezdzaja;z;rosji,160,0,1449120.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Ekolodzy Greenpeace wyjeżdżają z Rosji Wiadomo już, kiedy Tomasz Demiańczuk odbierze wizę i wyleci do Polski.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/169/m286121.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/siedmioro;dzialaczy;greenpeace;ma;juz;wizy,175,0,1448879.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Siedmioro działaczy Greenpeace ma już wizy Jako pierwszy dokumenty wyjazdowe otrzymał Brytyjczyk Anthony Perrett.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/253/m290045.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/amnestia;w;rosji;moze;objac;dzialaczy;greenpeace,44,0,1438764.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Sensacyjne doniesienia ws. amnestii w Rosji Prezydent Władimir Putin przesłał do parlamentu projekt ustawy o amnestii, która może objąć członkinie grupy Pussy Riot i 30 ekologów z Greenpeace'u aresztowanych za akcję na Morzu Barentsa.
Tagi: wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz