Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Działkowcy spotkali się z premierem. Co dalej z projektem?

0
Podziel się:

Projekt obywatelski dotyczący ogrodów działkowych może być wiodącym podczas sejmowych prac nad nowymi przepisami - powiedział Donald Tusk

Działkowcy spotkali się z premierem. Co dalej z projektem?
(Kancelaria Premiera)

Dotychczas obowiązujące przepisy zakwestionował Trybunał Konstytucyjny. * *- _ Projekt obywatelski dotyczący ogrodów działkowych może być wiodącym podczas sejmowych prac nad nowymi przepisami _ - powiedział Donald Tusk.

- _ Poprosiłem o to spotkanie, gdyż być może już we wtorek będą kolejne rozstrzygnięcia w podkomisji, która zajmuje się ustawą. Ustawą, która miała doprowadzić do powstania takich przepisów regulujących działalność ogrodów działkowych, żeby z jednej strony mogły one dalej funkcjonować, ale żeby funkcjonowały zgodnie z konstytucją _ - powiedział premier.

Dodał, że po pierwszym spotkaniu z przedstawicielami środowisk działkowców (na początku czerwca br.) poprosił prawników pracujących dla rządu, aby przeanalizowali, czy _ istnieją możliwości pracy nad projektem obywatelskim ze względów konstytucyjnych i prawnych _. Jak podkreślił, otrzymał od nich pozytywną odpowiedź.

_ - Z całą pewnością projekt obywatelski, to jest właściwie nasze dzisiejsze ustalenie, może być projektem wiodącym jeśli chodzi o prace podkomisji _ - wskazał.

Zaznaczył jednak, że niektóre zapisy w projekcie obywatelskim być może będą wymagały podczas obrad sejmowej podkomisji twardych negocjacji. _ - Tak, aby mieć pewność, że są zgodne z werdyktem Trybunału i konstytucją _ - powiedział Tusk.

Prezes Polskiego Związku Działkowców Eugeniusz Kondracki uznał, po spotkaniu z premierem, że _ znaleziono dużą płaszczyznę do współpracy _. - _ Tak naprawdę, po tym co powiedział premier, niewiele pozostanie szczegółów dla rozstrzygnięcia przez prawników. Jesteśmy absolutnie za tym, że nowa ustawa ma gwarantować prawa działkowców oraz istnienie ogrodów działkowych w Polsce. To jest naszym głównym celem _ - podkreślił.

W Sejmie trwają obecnie prace nad nowymi przepisami dotyczącymi ogrodów działkowych. Komisja nadzwyczajna ma się zająć czterema projektami ustaw: autorstwa PO, Solidarnej Polski, SLD oraz działkowców, reprezentowanych przez PZD (projekt obywatelski). Zmiany w prawie są niezbędne ze względu na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który uznał za niezgodne z konstytucją 24 przepisy ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. TK zakwestionował m.in. rozwiązania określające przywileje PZD, w tym monopol Związku na przydział działek czy obowiązkową przynależność do niego. Niekonstytucyjne przepisy przestaną obowiązywać pod koniec stycznia 2014 r.

Na początku czerwca działkowcy z Polskiego Związku Działkowców spotkali się z Tuskiem, aby przedstawić swoje postulaty. Premier deklarował wtedy gotowość do podjęcia działań mających na celu wypracowanie projektu ustawy, który zabezpieczy interesy środowiska działkowców, przy jednoczesnym zapewnieniu zgodności postanowień z tezami wyroku wydanego przez Trybunał Konstytucyjny.

W Polsce funkcjonuje 4600 ogrodów działkowych, w których znajduje się ponad 966 tys. działek. Powierzchnia ogrodów to 43 tys. hektarów. 90 proc. ogrodów działkowych znajduje się w miastach. Działkowcami są głównie emeryci (42 proc.) i renciści (11 proc.).

Czytaj więcej w Money.pl
Blisko milion osób broni ogródków działkowych Projekt zapewnia działkowcom prawo do gruntów, czego nie daje im konkurencyjna ustawa przygotowywana przez Platformę Obywatelską.
Minister składa obietnicę w sprawie emerytur _ Nie wchodzą w grę rozwiązania, które by wymuszały dodatkowe opłaty za pobieranie dłuższej emerytury _.
Poseł PiS: "Rząd posługuje się celebrytami" Joachim Brudziński będzie namawiał swoich partyjnych kolegów do włączenia się w manifestacje w ramach strajku.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)