Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Działalność CBA. Wojtunik będzie szefem Biura przez kolejne cztery lata

0
Podziel się:

Donald Tusk jest zadowolony z pracy szefa Biura i zostawi go na kolejną kadencję.

Działalność CBA. Wojtunik będzie szefem Biura przez kolejne cztery lata
(Reporter)

CBA powstało po to, aby bez żadnego _ przechyłu politycznego _ bezwzględnie ścigać wszystkie przejawy korupcji, celem działania CBA muszą być ludzie władzy każdego szczebla - podkreślił premier Donald Tusk. Zapowiedział, że Paweł Wojtunik będzie szefem Biura w kolejnej kadencji.

W ostatnich dniach poinformowano o tym, że CBA zatrzymało kolejne osoby w związku ze śledztwem dotyczącym korupcji przy przetargach m.in. w Centrum Projektów Informatycznych w byłym MSWiA i KGP. Ogólnie w śledztwie tym podejrzanych jest 38 osób. W toku postępowania zebrano dowody wskazujące na podejrzenie popełnienia przestępstw związanych z zamówieniami także w innych instytucjach, w tym MSZ i GUS. Wśród zatrzymanych są przedstawiciele firm informatycznych i osoby, które pełniły funkcje publiczne. W tym tygodniu postawiono 27 zarzutów 22 osobom, m.in. byłemu wiceministrowi SWiA, byłemu już wiceszefowi GUS oraz byłej urzędniczce MSZ.

Odnosząc się do tej sprawy premier podkreślił w piątkowej rozmowie z dziennikarzami w Sejmie, że CBA powstało po to, aby bez żadnego _ przechyłu politycznego _ bezwzględnie ścigać wszystkie przejawy korupcji, niezależnie od tego, kto z jakiej jest partii. _ - Nie może być tu litości i nie będzie litości dla nikogo, niezależnie od tego z jakiej jest partii, czy jest z opozycji, czy z władzy _ - zapewnił Tusk.

Zaznaczył również, że _ pierwszą osobą, która zwróciła uwagę, jeszcze w poprzedniej ekipie (rządowej), na możliwość nieprawidłowości był ówczesny wicepremier Grzegorz Schetyna _, pełniący też funkcję szefa MSWiA. _ - Tak, że te wszystkie spekulacje dotyczące jego osoby, w świetle tego co ja wiem, uważam za absolutnie bezzasadne _ - powiedział szef rządu. Przypomniał, że to m.in. z inicjatywy Schetyny, służby zaczęły _ monitorować i otaczać szczególną opieką _ wiele przetargów; była to tzw. tarcza antykorupcyjna.

Tusk zadeklarował, że w sprawie afery korupcyjnej odnalezieni zostaną wszyscy winni. _ - Będziemy niezwykle konsekwentni w ściganiu tego typu przestępstw, niezależnie do tego, jakiego szczebla władzy te działania będą sięgały _ - powiedział premier. _ - To jest tak naprawdę w interesie rządzących, żadna władza nie ma prawa się uchować, jeśli nie jest w stanie upilnować, albo ścigać tych, którzy - w imieniu tej władzy - dokonują tego typu wykroczeń _ - ocenił.

Premier podkreślił, że chce wyrazić uznanie dla CBA. Jak dodał, Biuro - inaczej, niż na początku funkcjonowania - nie jest nadmiernie aktywne w mediach, z czego on sam jest zadowolony. _ CBA jest bardzo powściągliwie, umiarkowane, nie bierze ze sobą kamery, gdy zatrzymuje podejrzanych, ale wykonuje naprawdę wielką robotę _ - ocenił szef rządu.

Tusk zaznaczył, że kiedy rozpoczynał współpracę z szefem CBA Pawłem Wojtunikiem bardzo jednoznacznie powiedział mu, że _ oczekuje szczególnej czujności i szczególnej efektywności - jeśli chodzi o władzę _. _ - Celem działań CBA muszą być, tak czy inaczej, ludzie władzy każdego szczebla i w każdym miejscu, bo to oni podejmują, czy mogą podejmować decyzję o znaczeniu finansowym _ - podkreślił szef rządu.

Poinformował też, że Wojtunik będzie szefem CBA również w kolejnej kadencji. _ - Rozpoczniemy procedury dotyczące wyboru nowego szefa, ale nowym szefem będzie stary szef, pan Wojtunik _ - powiedział Tusk.

Jak podkreślił, jest wyjątkowo zadowolony ze współpracy i efektów pracy Wojtunika, a także ze stylu w jakim sprawuje on funkcję szefa CBA, _ nie szukając pozornych efektów, nie słuchając mnie co ma robić, nie informując mnie wtedy, kiedy nie ma takiej potrzeby _.

_ - Potencjalnie każdy z nas sprawujących jakiś urząd powinien być przedmiotem takiej kontroli i nadzoru. Mam dużą satysfakcję ze współpracy z CBA od czasu, kiedy szef CBA Wojtunik sprawuje swoją funkcję _ - przyznał premier.

Wojtunik, pytany w TVN24, czy przyjąłby propozycję pozostania szefem CBA na drugą kadencję, powiedział, że tak. _ - Jestem oficerem policji i nie widzę dla siebie za bardzo innej pracy niż służba państwowa _ - powiedział szef CBA.

Czteroletnia kadencja szefa CBA skończy się pod koniec grudnia. 41-letni Wojtunik od 1996 r. służył w pionie zwalczania przestępczości zorganizowanej Komendy Głównej Policji. Po utworzeniu Centralnego Biura Śledczego najpierw był tam naczelnikiem wydziału, potem naczelnikiem zarządu operacji specjalnych, następnie zastępcą dyrektora CBŚ. W 2007 r. przez pół roku służył w Scotland Yardzie. W październiku 2007 r. został dyrektorem Biura Kryminalnego KGP, a w grudniu 2007 r. - dyrektorem CBŚ.

Stamtąd w październiku 2009 r. przeszedł do CBA, najpierw był p.o. szefa Biura, a od 30 grudnia 2009 r. - jego szefem. Jest absolwentem prawa na Uniwersytecie w Białymstoku oraz Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. W ostatnim czasie Wojtunik bezskutecznie kandydował na wiceszefa Europolu - agendy Unii Europejskiej, powołanej m.in. do zwalczania międzynarodowej przestępczości zorganizowanej. Polska jest członkiem Europolu od listopada 2004 r.

Czytaj więcej w Money.pl
Premier odwołał wiceprezesa GUS. To pokłosie afery korupcyjnej w MSWiA Krzysztof K. stracił stanowisko. - _ Powody dymisji są oczywiste _ - skomentował to rzecznik rządu Paweł Graś.
"Wzięliśmy się za wytrzebienie choroby" Premier zapowiedział bardzo twarde i konsekwentne działania m.in. CBA zmierzające do przerwania trwającego od wielu lat procederu korumpowania przez polskie i zagraniczne firmy informatyczne urzędników.
Politycy zgodni w ocenie rzekomego zamachu Chodzi o zdarzenie sprzed dwóch tygodni. Szef CBA odkrył wtedy, że w samochodzie, którym podróżował w lewym przednim kole wszystkie śruby były odkręcone na centymetr.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)