Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Działalność SKOK. Kasy pod lupą Prokuratury Generalnej

0
Podziel się:

Prokuratura Generalna chce wiedzieć, ile śledztw prowadzonych w całym kraju dotyczy SKOK-ów.

Działalność SKOK. Kasy pod lupą Prokuratury Generalnej
(hr.icio/CC/Flickr)
bEJtTENx

Szefowie wszystkich prokuratur apelacyjnych mają przedstawić centrali taką informację. Mają na to czas do połowy stycznia.

W piątek Departament ds. Postępowań Przygotowawczych Prokuratury Generalnej rozesłał do wszystkich 11 prokuratur apelacyjnych w kraju zapytanie o liczbę i charakter prowadzonych postępowań, które dotyczą SKOK-ów (instytucji oszczędnościowo-kredytowych, podległych nadzorowi bankowemu) - wynika z informacji PAP. Prokuratorzy apelacyjni mają zebrać informacje z podległych im prokuratur okręgowych i rejonowych, a następnie przedstawić je centrali.

Potwierdził to Maciej Kujawski z biura prasowego Prokuratury Generalnej, który dodał, że PG chce objąć monitoringiem te postępowania. - _ Chodzi o to, by uzyskać wiedzę na temat skali tych postępowań - zarówno gdy chodzi o sprawy, w których to SKOK-i są pokrzywdzone, np. przez wyłudzenie pożyczki, jak i o takie, w których podejrzewa się o nieprawidłowości po stronie władz lub pracowników SKOK-ów _ - wyjaśnił prok. Kujawski w rozmowie z PAP.

bEJtTENz

Jak powiedział, informacje jeszcze nie napłynęły, bo prokuratorzy apelacyjni mają na to czas do połowy stycznia. _ - Po analizie wszystkich danych mogą zapaść dalsze decyzje, np. o połączeniu jakichś wątków. Chcielibyśmy móc poznać skalę zjawiska i na bieżąco reagować w razie potrzeby _ - dodał prokurator.

Najbardziej znana sprawa karna dotycząca SKOK-ów jest prowadzona od maja 2013 r. w Prokuraturze Okręgowej w Gorzowie Wlkp. i obejmuje dwie osoby z zarządu SKOK Wołomin: prezesa Mariusza G. i wiceprezesa Mateusza G., którzy pozostają w areszcie pod zarzutem działania w zorganizowanej grupie przestępczej na szkodę tej firmy (za co grozi do 8 lat więzienia). Po aresztowaniu prezesów, w ich miejsce rada nadzorcza SKOK Wołomin powołała już nowych członków zarządu. Oprócz nich, w kwietniu gorzowski sąd aresztował dwie inne osoby związane ze SKOK Wołomin.

Według śledczych za wiedzą podejrzanych podstawione osoby przedkładały podrobione zaświadczenia o zatrudnieniu i wysokości zarobków oraz akty notarialne stanowiące zabezpieczenie pożyczek i kredytów na nieruchomościach o znacznie zawyżonej wartości. To pozwalało uzyskiwać wysokie kredyty i pożyczki. Według prokuratury w ten sposób podejrzani są współodpowiedzialni za zaciągnięcie ponad 200 pożyczek na łączną kwotę ponad 300 mln zł, czym działali na szkodę SKOK Wołomin. Obaj podejrzani nie przyznali się do winy i zaprzeczyli, aby brali udział w tym procederze.

Sprawą tzw. słupów, czyli osób, na które wyłudzano pożyczki ze SKOK Wołomin, zajmuje się Prokuratura Warszawa-Praga. Prokuratura Rejonowa Warszawa-Mokotów prowadzi natomiast śledztwo ws. pobicia wiceprezesa Komisji Nadzoru Finansowego Wojciecha Kwaśniaka, w którym dwie osoby zostały aresztowane przed miesiącem; nieoficjalne informacje mediów wiążą tę sprawę z decyzjami KNF wobec SKOK Wołomin.

bEJtTENF

Rzecznik prasowy Krajowej SKOK Andrzej Dunajski 31 października informował, że Kasa Krajowa o wszystkich swoich zastrzeżeniach dotyczących działalności SKOK Wołomin informowała KNF już w 2012 roku; wskazała też KNF _ zidentyfikowane przez siebie obszary ryzyka _ w działalności tej kasy. Dunajski przypomniał, że od ponad dwóch lat ustawowy nadzór nad spółdzielczymi kasami oszczędnościowo-kredytowymi sprawuje KNF, a depozyty w SKOK-ach, tak jak w bankach, do kwoty 100 tys. euro gwarantuje Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Czytaj więcej w Money.pl
Szefowie SKOK-u w areszcie, on ich zastąpi Komisja Nadzoru Finansowego ustanowiła Waldemara Stawskiego zarządcą komisarycznym.
Banki będą szukać spadkobierców. Projekt Propozycja senatorów przewiduje, że bank lub SKOK widząc, iż przez 10 lat na danym koncie nie są wykonywane żadne operacje (nie ma wpływów, ani żadne środki nie są z niego wypłacane), byłyby zobowiązane, na co najmniej 6 miesięcy przed upływem dziesięcioletniego okresu nieaktywności, poinformować posiadacza rachunku bankowego o skutkach upływu tego okresu.
Przejęcie SKOK Kopernika. Jest decyzja Zarząd majątkiem Kasy obejmuje zarząd banku Pekao
bEJtTEOa
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)