Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Działacz Greenpeace z Arctic Sunrise zwolniony za kaucją

0
Podziel się:

Australijczykowi pierwotnie przedłużono areszt. O najnowszej decyzji sądu powiadomił Greenpeace na Twitterze.

Działacz Greenpeace z Arctic Sunrise zwolniony za kaucją
(PAP/EPA)

Australijczyk Colin Russell jako ostatni z ekologów z Greenpeace'u zatrzymanych na statku Arctic Sunrise został zwolniony z więzienia - powiadomił Greenpeace na Twitterze. Decyzję wydał sąd apelacyjny. Australijczykowi pierwotnie przedłużono areszt.

Russell zostanie wypuszczony z aresztu po wpłaceniu kaucji, której wysokość wynosi, jak w przypadku pozostałych działaczy, 2 mln rubli (ok. 61,5 tys. dolarów) - podaje rosyjska agencja ITAR-TASS.

Australijczyk, radiotelegrafista z _ Arctic Sunrise _, jest ostatnim z 30 uczestników akcji protestacyjnej Greenpeace'u na Morzu Barentsa, który wyjdzie na wolność. _ - Jesteśmy zadowoleni z decyzji sądu, teraz podejmiemy kroki w celu jak najszybszego uwolnienia (Russella) _ - powiedział adwokat Australijczyka Dmitrij Gierasimow po rozprawie w sądzie w Petersburgu, która trwała około 30 minut.

Sąd pierwszej instancji 18 listopada przedłużył Australijczykami o trzy miesiące - do 24 lutego 2014 roku - tymczasowy areszt. Potem jednak sądy zwalniały pozostałych działaczy Greenpeace'u za kaucją i opuścili oni areszty w zeszłym tygodniu.

18 września działacze Greenpeace'u z pokładu statku _ Arctic Sunrise _ usiłowali dostać się na należącą do koncernu paliwowego Gazprom platformę wiertniczą Prirazłomnaja na Morzu Barentsa, aby zaprotestować przeciwko wydobywaniu ropy naftowej w Arktyce. Interweniowała straż przybrzeżna Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB)
, która zatrzymała statek i odholowała go do Murmańska.

Sąd rejonowy w tym mieście na północy Rosji nakazał aresztowanie na dwa miesiące wszystkich członków załogi _ Arctic Sunrise _, w tym 26 cudzoziemców pochodzących z 18 krajów.

Początkowo Komitet Śledczy postawił im zarzut piractwa, za co groziło im od 10 do 15 lat pozbawienia wolności w kolonii karnej. 23 października komitet zakomunikował, że zmienił oskarżonym kwalifikację czynu z _ piractwa _ na _ chuligaństwo _.

Aktywiści Greenpeace'u odrzucili oskarżenia o piractwo i stworzenie zagrożenia dla bezpieczeństwa pracowników platformy wiertniczej. Podkreślają, że ich protest był akcją pokojową, a _ Arctic Sunrise _ nie naruszył 500-metrowej strefy bezpieczeństwa wokół platformy. Odrzucili także zarzut chuligaństwa, argumentując, że w żaden sposób nie naruszyli porządku publicznego.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosja nie zareaguje na orzeczenie Trybunału Moskwa już w piątek oznajmiła, że nie uzna orzeczenia.
Działacz Greenpeace zapłaci za wolność Sąd w Petersburgu zmienił Andriejowi Allachwierdowowi areszt tymczasowy na kaucję.
Los Polaka z Greenpeace w rękach sądu Działacz Greenpeace z Gdańska od września przebywa w rosyjskim areszcie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)