- _ Nie chcemy walki z rządem, chcemy rozsądnego porozumienia _- mówią uczestnicy Kongresu Wolnego Internetu, którzy zebrali się na Politechnice Warszawskiej. Jutro mają spotkać się z premierem.
Chodzi o kontrowersyjną umowę międzynarodową ACTA. Rządy, które podpisały umowę, tłumaczą że broni ona prawa własności intelektualnej. Internauci twierdzą, że jej istotą, jest odebranie obywatelom podstawowych wolności gwarantowanych przez konstytucję.
Wiceprezes polskiej grupy użytkowników Linuxa, powiedział, że uczestnikom Kongresu, którzy zjechali z całego kraju, chodziło o to, by spotkać się twarzą w twarz, a nie tylko w sieci. Zdaniem Roberta Partyki, sprawa jest poważna, poważniejsza niż sama umowa ACTA.
-_ Spotykamy się tutaj niezależnie od tego, czy premier nas zaprosił. Dlatego, że zaproszenie zostało wystosowane w piątek. Organizujemy to spotkanie od tygodnia. ACTA to jest tylko czubek góry lodowej. Kwestia wolności wypowiedzi, wolności słowa i poszanowania procesów demokratycznych to jest szerszy temat niż temat ACTA patrząc na to, co się działo wcześniej. W dniu dzisiejszym będą warsztaty m. in. z komunikacji z rządem oraz z bezpieczeństwa w sieci. Mamy swoich fachowców, którzy mają doświadczenie w byciu "rewolucjonistami", czyli w kontaktowaniu się z rządem _ - mówi Robert Partyka
Magdalena Szecówka, przedstawiająca się jako koordynująca protesty w całej Polsce, powiedziała, że na razie internauci są skupieni na umowie ACTA, ale w istocie mamy do czynienia z _ ruchem niezadowolenia ogólnego _.
-_ Rozmawialiśmy na ten temat z ministrem Bonim wczoraj i powiedzieliśmy wprost, że chcemy rozmawiać. My chcemy dialogu i nie chcemy, żeby był to taki sposób jak do tej pory, kiedy nie byliśmy brani pod uwagę w ogóle. Dopiero wczoraj dowiedzieliśmy się, że możemy przyjść porozmawiać z rządem i nie chcemy, żeby to były zamknięte spotkania podobne do dotychczasowych _ - tłumaczy Szecówka.
Posłuchaj Magdaleny Szecówki:
Źródło: IAR
Dodała, że rząd nie może się zamykać na parę godzin w jakiejś sali z wybraną grupką ludzi i uznawać, że się skonsultował ze społeczeństwem. Artur Syga, organizator krakowskich protestów jest przekonany, że rząd już zaczął się liczyć z internautami.
Posłuchaj Artura Sygi:
Źródło: IAR
- _ My tu siedzimy, jako główni organizatorzy i koordynatorzy w Warszawie, a w tym momencie trwa praca w Krakowie nad manifestacjami i przygotowaniami. Anarchiści, lewicowcy, narodowcy i prawicowcy próbują się teraz zjednoczyć wspólnie swoje wkurzenie i przelać na ulicę _ - twierdzi Syga.
Internauci planują zorganizowanie ulicznych protestów 11 lutego. Tego dnia do manifestacji dojdzie również w innych krajach Unii Europejskiej.
Czytaj więcej o ACTA w Money.pl | |
---|---|
Tak Tusk mówi o protestujących ws. ACTA Premier przyznaje, że niektórzy politycy jego partii nie podzielają jednak tej opinii. | |
Tam hakerzy też blokują strony rządowe Hakerzy powiązani z grupą Anonymous zaatakowali w sobotę stronę internetową szwedzkiego rządu. | |
Sprawa ACTA to wielka lekcja. Dla kogo? -_ Mała awaria okazała się wielką w swoich skutkach _ -stwierdził minister |