Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dyrektywa tytoniowa. Rząd chce pomóc producentom papierosów

0
Podziel się:

Cała sprawa ma duże znaczenie nie tylko dla polskich producentów, przetwórców czy sprzedawców tytoniu, ale i budżetu.

Dyrektywa tytoniowa. Rząd chce pomóc producentom papierosów
(Dafin /Dreamstime)

Rząd we wtorek zajmie się skargą na dyrektywę tytoniową do Trybunału Sprawiedliwości UE - poinformował dziennikarzy wicepremier Janusz Piechociński. Dyrektywa zakazuje od 2016 r. sprzedaży papierosów smakowych, a od 2020 r. - mentolowych.

Jak podkreślił Piechociński, jego zdaniem i zdaniem ministerstwa gospodarki wprowadzone przez Komisję Europejską rozwiązanie dotyczące _ przesunięcia popytu i podaży kosztem naszych producentów _ tytoniu jest nietransparentne i niepoparte w traktatach europejskich. Fakt, że projektem skargi zajmie się cały rząd, oznacza, że znalazł on uznanie dla zabiegów całego resortu gospodarki i jego osobiście - dodał wicepremier.

Cała sprawa ma duże znaczenie nie tylko dla polskich producentów, przetwórców czy sprzedawców tytoniu, czy budżetu - bo to bardzo dochodowy dla niego sektor - podkreślił Piechociński. Chodzi o to, czy KE może w oparciu o _ nieczytelne kryteria wygaszać popyt, podaż czy produkcję nieekwiwalentnie w poszczególnych krajach _.

_ - Moim zdaniem mamy bardzo mocne argumenty prawne, że stoi to w sprzeczności z ustawodawstwem unijnym i z pewnością będę rekomendował Radzie Ministrów przyjęcie tej skargi _ - dodał wicepremier.

Nowelizacja dyrektywy tytoniowej w założeniu ma zniechęcać do sięgania po papierosy, szczególnie przez młodych ludzi. Jej przepisy są szczególnie niekorzystne dla naszych producentów, ponieważ Polska jest drugim co do wielkości producentem tytoniu w UE.

Zgodnie z dyrektywą od 2016 r. mają być zakazane papierosy z dodatkami smakowymi; listę tych dodatków opracować ma Komisja Europejska. Wyjątkiem objęto papierosy mentolowe, dla których wprowadzony zostanie 4-letni okres przejściowy. To oznacza, że zakaz wejdzie w życie dopiero latem 2020 r.

Zakazowi mentoli od dawna sprzeciwiała się Polska, będąca największym producentem gotowych wyrobów tytoniowych i drugim co do wielkości producentem tytoniu w UE; przoduje też jeśli chodzi o popularność cienkich papierosów typu slim i mentoli.

Pierwotny projekt dyrektywy tytoniowej, zaproponowany przez KE, przewidywał także wprowadzenie zakazu sprzedaży cienkich papierosów ("slim"), co zostało jednak odrzucone przez kraje Unii i PE.

Jak szacuje KE, dzięki zmianom w dyrektywie konsumpcja tytoniu może spaść o 2 proc. w ciągu pięciu lat. Liczba palaczy w UE zmniejszyłaby się o 2,4 mln. Według szacunków każdego roku palenie tytoniu zabija 6 mln osób na świecie, w tym 700 tys. w Europie.

Czytaj więcej w Money.pl
Zapadła decyzja ws. dyrektywy tytoniowej Parlament Europejski poparł unijną dyrektywę tytoniową, która przewiduje między innymi, że 65 procent powierzchni opakowań papierosów zajmować będą ostrzeżenia zdrowotne.
Biznes zadowolony z dyrektywy tytoniowej Odsunięty w czasie został m.in. zakaz sprzedawania tzw. mentoli.
Będzie zakaz sprzedaży papierosów w UE? Europosłowie największej w PE frakcji chadeków (EPL) starają się opóźnić głosowanie nad stanowiskiem PE w sprawie dyrektywy tytoniowej.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)