Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dyplomatyczne tarcia na linii Kijów - Berlin

0
Podziel się:

Ambasador Niemiec w Kijowie Christof Weil został wezwany do MSZ Ukrainy w związku z wypowiedziami szefa niemieckiej dyplomacji

Frank-Walter Steinmeier
Frank-Walter Steinmeier (SPD in Niedersachsen/CC/Flickr)

Franka-Waltera Steinmeiera na temat możliwości zastosowania przez UE sankcji wobec przedstawicieli ukraińskich władz.

Ambasadorowi zwrócono uwagę na _ konieczność obiektywnej oceny procesów wewnątrzpolitycznych na Ukrainie _, oraz _ konieczność powstrzymywania się przed prowokacyjnymi oświadczeniami _ - czytamy w komunikacie resortu dyplomacji. Wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Ołefirow wyraził nadzieję, że wobec wydarzeń w jego kraju Niemcy _ będą zajmowały konstruktywne i pozbawione uprzedzeń stanowisko, co jest istotne dla pozytywnego uregulowania obecnej sytuacji _.

Steinmeier udzielił w poniedziałek wywiadu niemieckiej telewizji publicznej ARD, w którym ocenił, że UE powinna podtrzymywać presję na władze Ukrainy grożąc im sankcjami i zachowywać gotowość do podjęcia decyzji o ich wprowadzeniu. _ Powinniśmy występować wobec rządu ukraińskiego w sposób bardzo zdecydowany _ - powiedział minister dodając, że zarówno rząd niemiecki jak i szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton prowadzą właśnie taką politykę.

_ Uważam, że powinniśmy grozić sankcjami i być gotowi do podjęcia decyzji (o ich wprowadzeniu) w przypadku, gdyby postępy, których oczekujemy i których domagamy się, nie zostały osiągnięte w ciągu najbliższych dni _ - podkreślił szef niemieckiej dyplomacji. Jak dodał, uczestnicy wydarzeń na Ukrainie powinni zdawać sobie sprawę, że odmowa poparcia politycznego rozwiązania konfliktu nie poprawi sytuacji.

W ocenie Steinmeiera w poniedziałek doszło na Ukrainie do _ niewielkiego postępu _. Zwrócił uwagę na rozpoczęcie rozmów o zwolnieniu wszystkich więźniów. Za najważniejsze zadanie uznał zmiany konstytucji, które miałaby ograniczyć prawa prezydenta i wzmocnić rząd. _ To najtrudniejsze zadanie stojące przed uczestnikami negocjacji _ - powiedział.

_ Nie popadając w przesadny optymizm, powiem, że obserwujemy mały postęp, który daje powody do nadziei _ - ocenił minister. Jak zaznaczył, Ukraina pozostaje beczką prochu. _ Mam nadzieję, że żadna ze stron (konfliktu) nie podpali lontu, ani wewnątrz Ukrainy, ani poza krajem, gdzie też są siły zainteresowane podtrzymywaniem konfliktu _ - oświadczył.

Steinmeier zastrzegł, że Niemcy nie przystąpią do wyścigu z Rosją pod hasłem _ kto da Ukrainie więcej pieniędzy _. _ Obie strony powinny być zainteresowane stabilizacją Ukrainy _ - dodał.

Czytaj więcej w Money.pl
Apel Merkel chłodno przyjęty przez Rosję Kanclerz Niemiec wezwała prezydenta Rosji, aby pomógł w pokojowym rozwiązaniu konfliktu na Ukrainie.
Ashton ponownie jedzie do Kijowa. Chce pomóc Jednym z tematów rozmów może być ewentualne wsparcie gospodarcze dla Ukrainy po zakończeniu kryzysu.
Kliczko: "Janukowycz ukrywa majątek" - _ Majątek Janukowycza oceniany jest na ponad 200 mln euro, ale w swoim oficjalnym zeznaniu podatkowym prezydent podaje tylko niecałe trzy miliony dolarów _ - pisze Kliczko.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)